Հայաստանը հիացնում է իր պատմական ժառանգությամբ, ավանդույթներով, ջերմ հյուրընկալությամբ և համեղ ուտեստներով: Զարմանալի չէ, որ այն կոչվում է "թանգարան բաց երկնքի տակ", քանի որ երկրի յուրաքանչյուր անկյուն լցված է պատմությամբ, և Այստեղ կան հսկայական թվով եկեղեցիներ, ամրոցներ և տաճարներ, ինչը ապացուցում է դա:
Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան ժամանելուն պես ձեզ կդիմավորեն և կտեղափոխեն Երևանի սրտում գտնվող ձեր հյուրանոց: Ձեր արկածը կսկսվի շրջայց քաղաքի ամենանշանավոր տեսարժան վայրերով, ներառյալ Հանրապետության հրապարակը, աշխույժ կասկադային համալիրը Գաֆէսճեան արվեստի թանգարանով, Օպերային թատրոնը և Ծիծեռնակաբերդի հոյակապ հուշահամալիրը: Օրը կավարտվի համեղ ընթրիքով և ձեր առաջին գիշերը Հայաստանում:
Ճանապարհորդությունը կշարունակվի նախաճաշով հյուրանոցում, որին կհաջորդի Այցելություն Գառնիի հնագույն տաճար, որը հելլենիստական ճարտարապետության նրբաճաշակ նմուշ է: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում ընդգրկված Գեղարդի քարանձավային վանքի հետ ծանոթությունը, որը կապված է Սուրբ Գեղարդի հետ և հայտնի է իր արտասովոր ակուստիկայով, շարունակվում է: Համտեսեք լավաշի ավանդական թխումը և այցելեք թանգարան ՝ նվիրված Սերգեյ Փարաջանովի անզուգական վարպետությանը, նախքան Գիշերակաց Երևան վերադառնալը:
Ձեր ճանապարհորդության հաջորդ փուլը Ձեզ կտանի Արարատի մարզ, որտեղ կայցելեք Խոր Վիրապ, որը գտնվում է հայ հոգևորությունն ու պատմությունը խորհրդանշող ապշեցուցիչ Արարատ լեռան ֆոնին: Այդ օրը նախատեսվում է այցելություն Արենիի գինու գործարան և 13-րդ դարի շունչ քաշող Նորավանք, որի գագաթնակետը կլինի գիշերակացը Գորիսում:
Այնուհետև կուղևորվեք Տաթևի վանք, Այնուհետև կանգ կառնեք Քարահունջում, որը ճանաչվել է աշխարհի ամենահին աստղադիտարանը: Հին աստղագիտական գիտելիքների այս հայտնագործությունն ավարտվում է Եղեգնաձորում գիշերակացով:
Հաջորդ փուլը Սելիմի անցուղին դեպի Մետաքսի մեծ ճանապարհի Սելիմի քարավանատուն հատելն է, որին կհաջորդի այցելություն շքեղ Սևանա լիճ, Նորատուսի գերեզմանատուն և Սևանավանք: Դիլիջանի հարուստ բնական և մշակութային ժառանգությամբ շրջագայությունը կավարտվի քաղաքում գիշերային հանգստով:
Դիլիջանից Երևան վերադառնալը ենթադրում է այցելություն Հաղարծին վանք և հանդիպումներ Հայաստանի հարուստ ժառանգությունը ցուցադրող տեղի վարպետների հետ: Մատենադարան այցելության ընթացքում դուք կծանոթանաք հազարավոր հին ձեռագրերի հետ, ինչը կամրապնդի ձեր մշակութային ընկղմումը Երևանում ևս մեկ գիշեր անցկացնելուց առաջ:
Ձեր ճանապարհորդության վերջին գլուխը ներառում է հոգևոր այց Էջմիածին ՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու սիրտ, և ճարտարապետական հրաշք ՝ Զվարթնոց տաճարի ավերակները, որոնք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ են: Տպավորությունների այս հարուստ ներկապնակն ավարտվում է Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանից ձեր մեկնումով ՝ ձեզ մոտ թողնելով անջնջելի հիշողություններ Հայաստանի մշակութային և Պատմական հարստության մասին:
Ժամանում "Զվարթնոց" միջազգային օդանավակայան: Տեղափոխում հյուրանոց: Շրջայց Երևանում
Շրջայց Երևանում ՝ քաղաքի Կենտրոն, Հանրապետության հրապարակ, քայլարշավ Կասկադում, որտեղ կայցելեք Գաֆէսճեան արվեստի թանգարան, Օպերային թատրոն, Ծիծեռնակաբերդ (Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր): Ընթրիք Գիշերակաց հյուրանոցում:
Երևան-Գառնի-Գեղարդ - Երևան
Նախաճաշ հյուրանոցում: Էքսկուրսիա դեպի Գառնու հեթանոսական տաճար, որը կառուցվել է 1-ին դարում և հելլենիստական ճարտարապետության օրինակ է: Ծանոթություն հայ ճարտարապետների զարմանահրաշ ստեղծագործության ՝ Գեղարդի քարանձավային վանքի հետ: Գեղարդի անունը կապված է Հիսուս Քրիստոսի արյունը պահպանած Սուրբ Գեղարդի հետ. Այս Գեղարդի ծայրը Հայաստան է բերվել 1-ին դարում Թադեոս առաքյալի կողմից և այսօր պահվում է Սուրբ Էջմիածնում: Վանքը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում ՝ Ազատ գետի վերին հովտի կիրճի հետ միասին ։ Վանքի զարմանալի ակուստիկան մինչ օրս առեղծված է.որոշ տեղերում ձայնը կարող է լսվել մինչև 40 վայրկյան: Լավաշի թխում և ընթրիք: Վերադարձ Երևան: Այցելություն Սերգեյ Փարաջանովի թանգարան: Նրա գլուխգործոցները աշխարհում անալոգներ չունեն։ Գիշերակաց հյուրանոցում:
Երևան-Խոր Վիրապ-Արենի - Նորավանք - Գորիս
Նախաճաշ հյուրանոցում: Տեղափոխում Խոր Վիրապ, որը գտնվում է Արարատի մարզում ՝ մոտակա փոքր լիդ գյուղում գտնվող բլրի վրա։ Այն համարվում է Հայ Առաքելական եկեղեցու ամենասուրբ վայրերից մեկը ։ Ըստ պատմության ՝ հենց այստեղ է եղել այն խորը փոսը, որի մեջ Տիրիդատ գ-ի հրամանով բանտարկվել է Գրիգոր Լուսավորիչը ՝ քրիստոնեությունը քարոզելու համար: Միայն երկար տարիների բանտարկությունից հետո, երբ Գրիգոր Լուսավորիչը տիրիդատ իիի-ին բուժեց ծանր հիվանդությունից, թագավորը քրիստոնեությունը հռչակեց պետական կրոն: Աշխարհագրորեն Խոր Վիրապն ամենամոտն է Արարատ Լեռին ։ Այստեղից Դուք հնարավորություն կունենաք տեսնել լեգենդար լեռը։ Այցելություն Արենի գինու գործարան: Ճաշ ռեստորանում: Այցելություն Նորավանք (ՔՍԻԻԻ դ.): Տեղավորում Գորիսի հյուրանոցում:
Գորիս-Տաթև - Քարահունջ - Եղեգնաձոր
Նախաճաշ հյուրանոցում: Էքսկուրսիա դեպի Տաթևի վանք (Իքս դ.): Ճաշ ռեստորանում: Տեղափոխում Եղեգնաձոր: Կանգառ Քարահունջ այցելելու համար: Գիտական հետազոտությունները ապացուցել են, որ Քարահունջը աշխարհի ամենահին աստղադիտարանն է, որը թվագրվում է Մ.թ. ա. երկրորդ հազարամյակով: Զարմանալի ճշգրտությամբ դասավորված հսկայական ժայռերն ունեն հատուկ անցքեր, որոնք օգտագործվել են աստղերն ուսումնասիրելու համար ։ Քարահունջից ոչ հեռու հայտնաբերվել են ժայռապատկերներ (ժայռապատկերներ), որոնք վկայում են այն մասին, որ նախնադարյան մարդը Հայաստանում շատ որոշակի տեղեկություններ է ունեցել աստղագիտության մասին ։ Գիշերակաց Եղեգնաձորում:
Եղեգնաձոր - Սելիմի լեռնանցք-Նորադուզ - Սևան-Դիլիջան
Նախաճաշ հյուրանոցում: Այցելություն Սելիմի քարավանատուն Սելիմի անցուղով Սելիմի քարավանատունը միջնադարյան հյուրանոց է Մետաքսի մեծ ճանապարհի վրա ։ Այնուհետև, մոտ 1900 մետր բարձրության վրա կտեսնեք կապույտ Սևանա լիճը, կայցելեք Նորատուս գյուղի գերեզմանատուն ՝ խաչքարերի աշխարհի ամենամեծ հավաքածուով: Ճաշ լճի ափին. Այցելեք Սևանավանք եկեղեցի Շարունակեք ձեր ճանապարհը Դիլիջանի ամենահարուստ ազգային պարկի անտառներով և հովիտներով: Գիշերակաց հյուրանոցում:
Դիլիջան-Հաղարծին - Երևան
Նախաճաշ հյուրանոցում: 10-13 – րդ դարերի Հաղարծին վանքը գտնվում է Աղստև գետի հովտում, Սուրբ Աստվածածնի գեղեցիկ տաճարի հարևանությամբ: Վանական համալիրը ներառում է նաև մի քանի գեղեցիկ խաչքարեր և Բագրատունիների դամբարան, որոնք ազնվական տոհմ են Հայաստանում, Վրաստանում և Ռուսաստանում: Դիլիջանը հայտնի է փայտի փորագրության իր հմուտ վարպետներով, նյութ, որը Տերը առատաձեռնորեն շնորհել է նրանց: Հանդիպում կերամիստի և փայտի փորագրության վարպետի հետ Հին Դիլիջանի ազգագրական կենտրոնում: Ճաշ և Վերադարձ Երևան: Այցելություն Մատենադարան, որը ավելի քան 18 000 հին ձեռագրերի պահոց է: Այնուհետև Դուք կծանոթանաք դիզայներների ընտանիքին: Գիշերակաց հյուրանոցում:
Երևան-Էջմիածին-Զվարթնոց
Նախաճաշ հյուրանոցում: Ուղևորություն դեպի Էջմիածին ՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևոր կենտրոն և Հայոց Կաթողիկոսի նստավայր: Այցելություն արվեստի կենտրոն Ընթրիք Այցելություն Զվարթնոց (VII դ.) եզակի տաճարի ավերակներ, որը հայկական ճարտարապետության գլուխգործոց է: Սուրբ Էջմիածինը և Զվարթնոցի տաճարը ներառվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում: Տեղափոխում Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան:

Armenia spoil with its historical heritage, traditions, warm hospitality and tasty food. No wonder it is called «an open-air museum», because every part of the country is filled with history and there is a huge number of churches, fortresses and temples, which is proving this.
Upon arrival at Zvartnots International Airport, you are greeted and taken to your hotel in the heart of Yerevan. Your adventure begins with a tour of the city's most iconic sights, including the Republic Square, the vibrant Cascade complex with its Gafesjyan Art Museum, the Opera House, and the solemn Tsitsernakaberd memorial. The day is capped off with a delightful dinner and your first night in Armenia.
The journey continues with a breakfast at the hotel, followed by a visit to the ancient Garni temple, an exquisite example of Hellenistic architecture. The exploration deepens at the Geghard cave monastery, a UNESCO site connected with the Holy Spear and noted for its extraordinary acoustics. You'll experience traditional Lavash baking and visit the museum dedicated to Sergey Parajanov's unparalleled artistry, before returning to Yerevan for the night.
The next leg of your trip takes you to the Ararat region to visit Khor Virap, set against the stunning backdrop of Mount Ararat, symbolizing Armenian spirituality and history. The day includes a visit to the Areni wine factory and the breathtaking 13th-century Noravank, culminating in an overnight stay in Goris.
Your exploration then leads to the Tatev monastery, followed by a stop at Karahunj, recognized as the world's oldest observatory. This revelation of ancient astronomical knowledge concludes with an overnight stay in Eghegnadzor.
Traversing the Selim passage to the Selim caravanserai on the Great Silk Road marks the next phase, followed by visits to the majestic Lake Sevan, the Noratus cemetery, and Sevanavank. The journey through Dilijan’s rich natural and cultural tapestry ends with a night’s rest in the town.
Returning to Yerevan from Dilijan involves a visit to the Haghartsin Monastery and encounters with local craftsmen, showcasing Armenia's rich heritage. The visit to the Matenadaran reveals thousands of ancient manuscripts, enhancing your cultural immersion before spending another night in Yerevan.
The final chapter of your journey involves a spiritual visit to Echmiadzin, the heart of the Armenian Apostolic Church, and the architectural wonder of the Zvartnots temple ruins, both UNESCO World Heritage Sites. This rich tapestry of experiences concludes with your departure from Zvartnots International Airport, leaving you with lasting memories of Armenia’s cultural and historical wealth.
Arrival at “Zvartnots” International Airport. Transfer to the hotel. Yerevan City Tour
Yerevan City Tour: the center of the city, the Republic Square, walking tour at Cascade where you will visit Gafesjyan Art museum, the Opera house, Tsitsernakaberd (memorial of the Armenian Genocide). Dinner. Overnight at the hotel.
Yerevan – Garni - Geghard - Yerevan
Breakfast at the hotel. Trip to the pagan temple of Garni which was built in the 1st century – a sample of Hellenistic architecture. Acquaintance with the stunning creation of Armenian architects – Geghard cave monastery. The name of Geghard is connected with the Holy Spear, which preserved the blood of Jesus Christ – the arrowhead of this spear was brought to Armenia by Apostle Thaddeus in the 1st century and today is kept in Holy Echmiadzin. The monastery is listed in the UNESCO World Heritage Sites along with the canyon of the Upper Valley of the River Azat. The amazing acoustics of the Monastery is mystery up to now – in some places, the sound can be heard up to 40 seconds. Lavash baking and dinner. Return to Yerevan. A visit to the museum of Sergey Parajanov. His masterpieces have no analogues in the world. Overnight at the hotel.
Yerevan - Khor Virap – Areni - Noravank- Goris
Breakfast at the hotel. Transfer to Khor Virap which is situated in Ararat region- on a hill in the nearby village of Small Lead. It is considered to be one of the holiest places of the Armenian Apostolic Church. According to the history, it was here that deep pit, into which Gregory the Illuminator has been imprisoned for preaching Christianity on the order of Tiridates the III. Only after long years of imprisonment, when Gregory the Illuminator cures Тiridates the III of a serious illness, the king proclaimed Christianity as a state religion. Geographically Khor Virap is the closest spot to the Mount Ararat. From here you will have the opportunity to see the legendary mountain. Visiting Areni wine factory. Lunch at the restaurant. Visit to Noravank (XIII c.). Accommodation at the hotel in Goris.
Goris – Tatev - Karahunj - Eghegnadzor
Breakfast at the hotel. Tour to Tatev monastery (IX c.). Lunch at the restaurant. Transfer to Eghegnadzor. Stopover to visit Karahunj. Scientific studies proved that Karahunj is the oldest observatory in the world which dates back to the second millennium BC. Situated with amazing accuracy the huge stones have special holes that were used to study the stars. Near Karahunj petroglyphs (rock carvings) have been found suggesting that primitive man in Armenia had very certain information about astronomy. Overnight at Eghegnadzor.
Eghegnadzor - Selim passage - Noraduz - Sevan - Dilijan
Breakfast at the hotel. Visiting Selim caravanserai through Selim passage. Selim caravanserai is a medieval inn on the Great Silk Road. Further, at an altitude of about 1900 meters, you will see the Blue lake Sevan, visit the cemetery of the village Noratus with the largest collection of cross-stones (khachkars) in the world. Lunch on the shore of the lake. Visit the Church of Sevanavank. Continue your way through the forests and valleys of the richest national park in Dilijan. Overnight at the hotel.
Dilijan – Haghartsin Yerevan
Breakfast at the hotel. Haghartsin Monastery of X – XIII centuries is situated in the valley of Aghstev River with a beautiful temple of the Holy Virgin. The monastery complex also includes several beautiful khachkars and tomb Bagratuni – a noble family in Armenia, Georgia and Russia. Dilijan is famous for its skilled craftsmen of wood carving – the material, which the Lord gave them generously. Meeting with a ceramist and a master of wood carving in the ethnographic center of the Old Dilijan. Lunch and return to Yerevan. Visit to Matenadaran which is the depository for more than 18,000 ancient manuscripts. Then, you will meet the family of designers. Overnight at the hotel.
Yerevan – Echmiadzin – Zvartnots
Breakfast at the hotel. Trip to Echmiadzin – the spiritual center of the Armenian Apostolic Church and the residence of the Catholicos of Armenians. Visiting the Art center. Dinner. Visiting the ruins of the unique temple of Zvartnots (VII c.) which is a masterpiece of the Armenian architecture. Holy Echmiadzin and the Temple of Zvartnots are listed in the UNESCO World Heritage Sites. Transfer to Zvartnots International airport.