Թբիլիսի ժամանելուն պես այցելուներին դիմավորում և տեղափոխում են հյուրանոց, որից հետո անցկացնում են ազատ ժամանակը և թողնում գիշերում: Հաջորդ օրը սկսվում է նախաճաշով, Այնուհետև էքսկուրսիա դեպի Վրաստանի առաջին մայրաքաղաք Մցխեթա ՝ ուսումնասիրելու նրա հարուստ հնագիտական պատմությունը, ներառյալ Սվետիչխովելի տաճարը և Ջվարի վանքը, որտեղից բացվում են ցնցող տեսարաններ: Էքսկուրսիան շարունակվում է Գորիում, որտեղ ծնվել է Իոսիֆ Ստալինը և նրա տուն-թանգարանը, և ավարտվում է Ուպլիսցիխե այցելությամբ ՝ ժայռի մեջ փորագրված հնագույն քաղաք, որից հետո գիշերը վերադառնում ենք Թբիլիսի:
Հաջորդ օրը ճանապարհորդները մեկնում են Կազբեգի, այցելում Անանուրի ամրոց և վանք, որը գտնվում է ռազմա-վրացական ճանապարհի երկայնքով, ինչպես նաև Գուդաուրի լեռնադահուկային հանգստավայր: Ուղևորությունը ներառում է շրջայց Ստեփանծմինդայում և Գերգետիի Երրորդություն եկեղեցում, ինչպես նաև ջիպ վարձել լեռներ մեկնելու համար, որին հաջորդում է վերադարձը երեկոյան Թբիլիսի:
Այնուհետև հյուրերը վտարվում են Թբիլիսիի հյուրանոցից և հասնում Հայաստանի հետ սահման ։ Սահմանային ձևականություններն անցնելուց հետո նրանք ուղևորվում են Հաղպատ ՝ այցելելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկված միջնադարյան վանք: Տուրը շարունակվում է Դիլիջանով և Սևանա լճով Սևանավանք այցելությամբ և ավարտվում գիշերակացով Երևանում:
Երևանում երթուղին ներառում է այցելություն Գեղարդի վանք և Գառնու տաճար, որը հայտնի է որպես արևի տաճար, հռոմեական բաղնիքներով և թագավորական պալատի ավերակներով: Ճաշից հետո հյուրերը վերադառնում են Երևան ՝ գիշերելու: Հաջորդ օրը կայցելենք Էջմիածին ՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու կենտրոն և Զվարթնոցի տաճարի ավերակներ, Այնուհետև կվերադառնանք Երևան:
Արկածը կշարունակվի ուղևորությամբ դեպի Խոր Վիրապի վանք, որտեղից բացվում է տեսարան դեպի Արարատ լեռը, ինչպես նաև այցելություն Նորավանք և Արենի գյուղ ՝ գինու համտեսի համար: Օրը եզրափակվում է Տաթևի վանք այցելությամբ "Տաթևեր" ճոպանուղով ՝ գիշերակացով Գորիսում:
Հետագա ճանապարհորդությունը ներառում է ուղևորություն դեպի Իրանի սահման և Թավրիզ ՝ կանգառներով Ջոլֆում և Սուրբ Ստեփանոս վանքում: Շիրազում երթուղին ներառում է այցելություն Պերսեպոլիս, տարբեր դամբարաններ, Էրամի այգի և շրջայց Յազդով ՝ իր նշանակալի զրադաշտական տեսարժան վայրերով:
Շրջագայությունն ավարտվում է Սպահանում ՝ այցելելով Չեհել Սոտուն, Ալի կապուի Մեծ պալատ և Հայտնի կամուրջներ, Այնուհետև մենք մեկնում ենք Թեհրան ՝ Քաշան այցելելու համար, ներառյալ Բորուջերդիի տունը, և մեկնելուց առաջ ավարտում ենք Թեհրանի մշակութային նշանակալի տեսարժան վայրերի շրջագայությունը:
Ժամանում Թբիլիսիի միջազգային օդանավակայան
Ժամանում Թբիլիսի, հանդիպում վարորդի հետ: Տեղափոխում հյուրանոց: Ազատ ժամանակ. Գիշերը Թբիլիսիում:
Թբիլիսի-Մցխեթա-Գորի-Ուպլիստիխե-Թբիլիսի
Նախաճաշ հյուրանոցում: Առաջին կանգառը Վրաստանի առաջին մայրաքաղաք Մցխեթայում է ։ Այս տարածքում պեղումները հսկայական հնագիտական նյութ են տվել, որն ընդգրկում է մի քանի հազարամյակ ։ Այստեղ մենք կայցելենք Սվետիչխովելիի մայր տաճար. Տաճարի շինարարությունը համընկնում է Վրաստանի ծաղկման նոր փուլի հետ: Կբարձրանանք Ջվարի վանք (V դ.) և կվայելենք հրաշալի համայնապատկերը ։ Գորի, Իոսիֆ Ստալինի ծննդավայր և այցելություն Ստալինի տուն-թանգարան Դրանից հետո այցելեք եզակի բերդաքաղաք, այս տարածաշրջանի քարե տարածքներ, ժայռերով քաղաք, որը թվագրվում է մ.թ. Ա. 1 – ին դարով ՝ "Ուպլիսցիխե": Վերադարձ Թբիլիսի Գիշերել.
Թբիլիսի-Անանուրի-Գուդաուրի-Կազբեգի-Գերգեթի – Թբիլիսի
Նախաճաշ հյուրանոցում: Մեկնում Կազբեգի: Մեր ճանապարհորդությունը կընթանա Պուշկինի երթուղով, որը ռազմա-Վրացական ճանապարհ է դեպի Բերդ և Անանուրի վանք, որը գտնվում է Ժինվալի ջրամբարի ափին ։ Ավելի ուշ կտեսնենք վրացիների հպարտությունը-Գուդաուրի լեռնադահուկային հանգստավայր, որը գտնվում է 2195 մ բարձրության վրա: շրջայց Ստեփանծմինդայում: Գերգետայի Երրորդության եկեղեցին 14-րդ դարի ամենակարևոր զոհասեղանն է, որը գտնվում է Կազբեկ լեռան լանջին ։ Ջիպ կարելի է վարձակալել տեղում։ Ժամանում Թբիլիսի: Ազատ երեկո: Գիշերակաց հյուրանոցում:
Թբիլիսի-Բագրատաշեն – Հաղպատ – Դիլիջան – Սևանա Լիճ – Երևան
Նախաճաշ հյուրանոցում: Ստուգել. Տեղափոխում Բագրատաշենի սահման: Հանդիպում հայ-վրացական սահմանին Բագրատաշեն. Սահմանային ձևականություններն անցնելուց հետո փոխեք ուղեցույցը և տրանսպորտը: Սկսեք տուրի հայկական մասը։ Այցելություն Հաղպատի միջնադարյան վանք (Մ.թ. 976 թ.), որն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում: Շարունակենք երթուղին դեպի Դիլիջան ՝ Հայաստանի Փոքրիկ Շվեյցարիա։ Սևանա լիճն աշխարհի ամենաբարձր լեռնային լճերից մեկն է, որը գտնվում է ծովի մակարդակից 1896 մետր բարձրության վրա: Պարզ և արևոտ օրերին այն կարծես երկնքի մի կտոր լինի, որը երկիր է իջնում լեռների մեջ: Այցելություն Սևանա լճի հյուսիս-արևմտյան ափին գտնվող Սևանավանք: Ըստ եկեղեցիներից մեկի արձանագրության ՝ այն հիմնադրվել է Մ.թ. 874 թվականին արքայադուստր Մարիամի կողմից ։ Ճաշ. Ուղևորություն դեպի Երևան: Գիշերել.
Երևան-Գեղարդ-Գառնի-Քարերի սիմֆոնիա – Երևան
Նախաճաշ հյուրանոցում: Հետաքրքիր ուղևորություն դեպի Գեղարդ ՝ ժայռի մեջ կառուցված եզակի հայկական վանք: Էքսկուրսիայից հետո դուք կայցելեք Հայաստանի միակ հեթանոսական տաճարը ՝ Գառնին, որը հայտնի է նաև որպես"արևի տաճար": Այստեղ դուք կարող եք գտնել խճանկարային հռոմեական բաղնիքներ և թագավորական պալատի ավերակներ: Ճաշ. Վերադարձ Երևան: Գիշերել.
Նախաճաշ հյուրանոցում: Ուղևորություն դեպի Էջմիածին ՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու կենտրոն, որտեղ գտնվում է մայր տաճարը և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նստավայրը: Այստեղ դուք կայցելեք Էջմիածնի թանգարան, որտեղ պահվում են եզակի գանձեր: Այցելություն Էջմիածնի "Հայ Միասնության Խաչ" արվեստի կենտրոն և ճաշ: Երևան վերադառնալու ճանապարհին զբոսաշրջիկները կայցելեն "Զվարթնոց" ՝ "ավերակների տաճար" ։ Վերադարձ Երևան: Գիշերել.
Երևան – Խոր Վիրապ-Նորավանք – Արենի-Տաթև – Գորիս
Նախաճաշ հյուրանոցում: Մեզ կուղեկցեն Արարատյան դաշտի հարթավայրերով դեպի Խոր Վիրապի հիասքանչ վանքը, որը գտնվում է Արարատ լեռան բարձունքին: Վանքը հանդիսանում է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի (որը քրիստոնեությունը Հայաստան է բերել Մ.թ. 301 թ.) ուխտատեղի և կալանավայր ։ Մենք կշարունակենք մեր ճանապարհը դեպի Նորավանք։ Վանքը առավել հայտնի է իր երկհարկանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցով, որի երկրորդ հարկ մուտքը կատարվում է շենքի ճակատից դուրս ցցված նեղ քարերով ։ Այցելեք Արենի գյուղ, որտեղ կհամտեսեք մեր համեղ հայկական գինիները: Ուղևորվեք Հայաստանի ամենատպավորիչ վայրերից մեկը ՝ 9-րդ դարի Տաթևի վանքը: Հալիձոր գյուղից "Տաթևեր" ճոպանուղով բարձրացեք դեպի Տաթևի հիասքանչ համալիր։ Գիշերը Գորիսում։
Գորիս – Մեղրի – Ագարակ – Ջոլֆա-Թավրիզ:
Նախաճաշ հյուրանոցում: Ուղևորություն դեպի հայ-իրանական սահման: Տեղափոխվեք Այլ տրանսպորտ և շարունակեք ճանապարհը դեպի Իրան, Թավրիզ: Կանգառ Ջոլֆում ՝ սահմանային քաղաքում, որը կապում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ ։ Ճաշ. Այցելեք 9-րդ դարի Սուրբ Ստեփանոս վանք ՝ հայկական վանք, որը գտնվում է Արաքս գետի երկայնքով խոր կիրճում (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ): Գիշերակաց Թավրիզում:
Թավրիզ-Շիրազ
Նախաճաշ Վտարեք հյուրանոցից. Սկսեք ուսումնասիրել Թավրիզը ՝ Իրանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքը և Պարսկաստանի կարևոր առևտրային կենտրոնը: Թավրիզը գտնվում է Մերձավոր Արևելքի և Կովկասի խաչմերուկում և դասական կանգառ էր հայտնի Մետաքսի ճանապարհին ։
Այցելեք Թավրիզի շուկան ՝ Մերձավոր Արևելքի ամենահին շուկաներից մեկը և աշխարհի ամենամեծ փակ շուկան (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ): Թավրիզի պատմական շուկայի համալիրը բաղկացած է մի քանի բաժիններից, ինչպիսիք են Ամիր բազարը (ոսկու և զարդերի խանութ), Մոցաֆարիան (գորգերի շուկա) և այլն: ճաշ. Տեղափոխում Թավրիզի միջազգային օդանավակայան և ներքին չվերթով դեպի Շիրազ: Տեղափոխում հյուրանոց: Գրանցվել Ընթրիք Գիշերը Շիրազում:
Օր 10
Շիրազ-Պերսեպոլիս-Շիրազ
Նախաճաշ Ուղևորություն դեպի Պերսեպոլիս ՝ աշխարհի ամենահիասքանչ հնագույն հուշարձաններից մեկը (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ): Մոնումենտալ աստիճանները, նուրբ ռելիեֆները և հոյակապ դարպասները ձեզ կզարմացնեն, թե որքան հոյակապ էր այս կայսրությունը: Վերադարձ Շիրազ: Սկսեք ծանոթանալ Շիրազի ՝ պարսկական մշակույթի գանձարանի հետ։ Այն Իրանի նախկին մայրաքաղաքն է և Պարսիկ մեծ բանաստեղծներ Հաֆիզի և Սաադիի Հայտնի ծննդավայրը ։ Այցելեք Հաֆեզի դամբարան (1324-1391), պարսկական քնարերգության մեծագույն վարպետներից մեկը և 14-րդ դարի գրական հսկան Արևմտյան և Կենտրոնական Ասիայում, Սաադիի դամբարան (1210-1291), պարսկական դասական գրականության մեծագույն դեմքերից մեկը: Ճաշ. Այնուհետև զբոսաշրջիկները կտեսնեն Նասիր ալ-Մուլք մզկիթը, որը կառուցվել է Ղաջարների դինաստիայի տիրակալներից մեկի ՝ Միրզա Հասան Ալի Նասիր Ալ-Մուլքի Պատվերով, որի կառուցման համար 1888 թվականին պահանջվել է 12 տարի: Շարունակեք դեպի eram Garden (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ): Էրամի այգին Պատմական և մոնումենտալ պարսկական այգի է Շիրազում ՝ գեղեցիկ ծաղիկներով, բարձր նոճիներով և դեկորատիվ բույսերով, ինչպես նաև նրա զարմանալի շինությամբ, որը հայտնի է իր գեղեցկությամբ և դրախտ հիշեցնող գեղագիտական տեսարժան վայրերով: Իր կառուցումից ի վեր և ամբողջ 18-րդ դարում այն օգտագործվել է հիմնականում տեղի տիրակալների և պարսկական միապետների կողմից ։ Պահլավիների դինաստիան մեծ ներդրումներ կատարեց այս պարտեզում ՝ դրան տալով միջազգայնորեն ճանաչելի կարգավիճակ: Այսօր երամի այգին գտնվում է Շիրազի համալսարանի Շիրազի բուսաբանական այգու տարածքում: Գիշերակաց Շիրազում:
Օր 11
Շիրազ-Պասարգադ-Յազդ
Նախաճաշ Վտարեք հյուրանոցից. Այցելեք հին պարսկական Պասարգադ քաղաքի ավերակները (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ) Ճաշ. Ուղևորություն դեպի Յեզդ, որը ճարտարապետական առումով եզակի քաղաք է և զրադաշտական մշակույթի կենտրոն: Ճանապարհորդությունը կսկսվի կանաչ հովիտներից և կբարձրանա սարեր: Գիշերակաց Յազդում:
Օր 12
Յազդ-Իսֆահան
Նախաճաշ Վտարեք հյուրանոցից. Սկսեք ուսումնասիրել Յեզդ քաղաքը, որտեղ ապրում է Իրանի երկրորդ ամենամեծ բնակչությունը ՝ զրադաշտացիները: Այցելեք 14-րդ դարի Jameh մզկիթ Հիասքանչ Ջամեհ մզկիթը (ուրբաթօրյա մզկիթ) ՝ սալիկապատ մուտքի պորտալով, Իրանի ամենաբարձրերից մեկն է ։ Ճաշ. Այցելեք 13-րդ դարի Ամիր Չախմաղի համալիր Այս կրոնական համալիրի ցնցող եռահարկ ճակատը այն դարձնում է Իրանի ամենամեծ նմանատիպ կառույցներից մեկը: Այցելեք Յեզդա Աթաշքադի կրակի տաճարը, որտեղ զրադաշտականները ամբողջ աշխարհից գալիս են տեսնելու Սուրբ կրակը, որն անդադար այրվում է արդեն 1500 տարի: Ուղևորություն դեպի Սպահան ՝ Իրանի թիվ մեկ տուրիստական ուղղությունը: Կան բուլվարներ, ընդարձակ այգիներ և Իսլամական կարևոր շենքեր։ Ժամանում Սպահան: Գիշերել.
Օր 13
Իսֆահան
Նախաճաշ Այցելեք Շեխել Սոտուն (քառասուն սյուն): Այն կառուցվել է 1647 թվականին և գտնվում է 67,000 քառակուսի մետր այգու մեջտեղում ՝ Շահ Աբաս II-ի կողմից կառուցված ուղղանկյունաձև երկար ավազանի վերջում ։ Ներկայումս պալատը Սեֆյան գեղանկարչության և խեցեգործության թանգարան է, որը գրավում է բազմաթիվ այցելուների։ Հայացք գցեք Ալի կապուի Մեծ պալատում Կառուցվել է 16 - րդ դարի վերջին ՝ որպես Շահ Աբբաս I-ի նստավայր: այցելեք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության մեկ այլ վայր ՝ Nakshye Jahan հրապարակ: Քաջու կամուրջը կառուցվել է 17-րդ դարում Շահ Աբբաս իի-ի կողմից ։ Բացի այն, որ գիշերը կամուրջը գեղեցիկ ոսկեգույն տեսք ունի, այն նաև ծառայում է որպես Ադամի կամուրջ: Ճաշ. Սիոսեպոլի կամուրջը հայտնի է նաև նրանով, որ բաղկացած է ձախից և աջից 33 կամարների երկու շարքերից: Գիշերել.
Օր 14
Իսֆահան-Քաշան-Թեհրան
Նախաճաշ Վտարում հյուրանոցից. Ուղևորություն Թեհրան: Թեհրան տանող ճանապարհին կանգ առեք Քաշան քաղաքում և այցելեք 19-րդ դարի Բորուջերդիի տուն: Բորուջերդիի տունը պատմական շենք է Կաշանում, որը գտնվում է Ալավի փողոցում ։ Եկեք Թեհրան ՝ ակտիվ, դինամիկ և մեծ քաղաք։ Կան միջազգային ռեստորաններ, թեյի տներ, սրճարաններ և բազմաթիվ արվեստի պատկերասրահներ: Ընթրիք Գիշերը Թեհրանում:
Օր 15
Թեհրան
Նախաճաշ Վտարում հյուրանոցից. Հետաքրքիր էքսկուրսիա դեպի Իրանի ազգային թանգարան, Գոլեստան պալատ,"ծաղիկների պալատ": Այն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում։ Ճաշ. Այցելեք Իրանի զարդերի ազգային թանգարան Տեղափոխում Իմամ Խոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայան:
Վրացական մաս:
Տեղափոխում Թբիլիսիի օդանավակայանից
Տեղափոխում Բագրատաշենի սահման
Տրանսպորտ շրջագայության ընթացքում
Էքսկուրսիաներ ծրագրով
Որակավորված անգլախոս գիդի ծառայություններ / 2 օր/
Տեղավորում Dbl-ում River side կամ Marion հյուրանոցում 4 * / 3 գիշեր/
Մուտքի տոմսեր (Ստալինի թանգարան, Ուպլիսցիխե)
Ջիպով ուղևորություն Վրաստան (Կազբեգի)
Հայկական մաս:
Փոխադրում
Կեցություն Երևանում 4+* հյուրանոցում /3 գիշեր/ և Գորիսի 3+* հյուրանոցում / 1 գիշեր/
Լանչեր / օրական 4 անգամ/
Ընդունելության տոմսեր ըստ անհրաժեշտության
Օրական մեկ անձի համար մեկ շիշ ջուր
Իրանական մաս:
Փոխանցումներ ըստ ծրագրի
Կեցություն երկտեղանոց համարներում 4+կարգի հյուրանոցում*
Ճաշ և 1 ընթրիք
Մուտքի տոմսեր ըստ ցանկության
Be the first to review “Տարածաշրջանային Տուր փաթեթ. Վրաստան – Հայաստան-Իրան”
Վիզայի պահանջները կախված են ձեր քաղաքացիությունից։
Հայաստան և Վրաստան: Բազմաթիվ երկրների քաղաքացիների համար գործում է առանց վիզայի ռեժիմ կամ էլեկտրոնային վիզա (eVisa) ստանալու պարզեցված համակարգ։
Իրան: Շատ երկրների քաղաքացիներ կարող են մուտք գործել առանց վիզայի կամ ստանալ այն սահմանին (Visa on Arrival): Այնուամենայնիվ, որոշ երկրների (օրինակ՝ ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Կանադա) քաղաքացիները պետք է վիզայի կոդ ստանան նախապես։
AMTRAVEL-ը հոգում է սահմանային բոլոր լոգիստիկ հարցերը և նախապես աջակցում է անհրաժեշտ փաստաթղթերի ձևակերպման հարցում։
Շրջագայությունն իրականացվում է հարմարավետ, օդորակիչով կահավորված մեքենաներով կամ մինիվեններով։ Սահմանային անցակետերում (Բագրատաշեն՝ Վրաստանի և Հայաստանի միջև, և Մեղրի/Ագարակ՝ Հայաստանի և Իրանի միջև) ուղևորներն անցնում են անձնագրային և մաքսային ստուգումը ոտքով, որից հետո հաջորդ երկրի սահմանին նրանց դիմավորում է տվյալ տարածաշրջանի նոր տրանսպորտը և տեղացի պրոֆեսիոնալ գիդը։
Այս տուրի համար լավագույն ժամանակահատվածը գարունն է (ապրիլից հունիս) և աշունը (սեպտեմբերից նոյեմբեր)։ Այս ամիսներին երեք երկրներում էլ եղանակը չափազանց հաճելի է. Հայաստանում և Վրաստանում մեղմ ու կանաչ է, իսկ Իրանում հնարավոր է լինում հանգիստ բացահայտել տեսարժան վայրերը՝ խուսափելով ամառային խեղդող շոգից։
Երթուղին լիովին անվտանգ է և անցնում է բազմիցս փորձարկված, ակտիվ զբոսաշրջային ուղիներով։ Հայաստանն ու Վրաստանն աշխարհում ավանդաբար դասվում են ամենաանվտանգ երկրների շարքին։ Իրանում նույնպես օտարերկրյա զբոսաշրջիկներին ընդունում են բացառիկ հյուրընկալությամբ։ Ամբողջ ճամփորդության ընթացքում ձեզ ուղեկցում են արտոնագրված տեղացի մասնագետներ, որոնք ապահովում են ձեր հարմարավետությունն ու անվտանգությունը։
Հայաստան և Վրաստան: Գործում է սովորական ամենօրյա հագուստը։ Սակայն գործող եկեղեցիներ և վանքեր այցելելիս տղամարդկանց ու կանանց խորհուրդ չի տրվում լինել շորտերով կամ բաց ուսերով հագուստով, իսկ կանանց նաև անհրաժեշտ է գլխաշոր կրել։
Իրան: Իրանում գործում է պարտադիր իսլամական դրես-կոդ։ Կանայք հասարակական վայրերում պետք է կրեն գլխաշոր (ռուսարի) և մարմնի ձևերը ծածկող ազատ հագուստ (օրինակ՝ թևերը փակ երկար թունիկա կամ թեթև կարդիգան՝ մինչև ծնկները)։ Տղամարդկանց համար բավարար է երկար տաբատ կամ ջինս կրելը (շորտերն ու անթև շապիկներն արգելված են)։

Upon arrival in Tbilisi, visitors are welcomed and transferred to their hotel, followed by leisure time and an overnight stay. The next day begins with breakfast, then a tour to Mtskheta, Georgia's first capital, to explore its rich archaeological history, including the Svetickhoveli Cathedral and Jvari Monastery, offering stunning views. The tour continues to Gori, Joseph Stalin's birthplace, and his house-museum, and concludes with a visit to Uplistsikhe, an ancient rock-hewn city, before returning to Tbilisi for the night.
The following day, travelers depart for Kazbegi, visiting the Ananuri fortress and monastery along the Georgian Military Road, and the Gudauri ski resort. The journey includes a tour of Stepantsminda and the Gergety Trinity Church, with a jeep rental for the mountain trip, followed by an evening return to Tbilisi.
Subsequently, guests check out from the hotel in Tbilisi and transfer to the Armenian border. After border formalities, they continue to Haghpat to visit the medieval monastery listed as a UNESCO World Heritage site. The tour proceeds through Dilijan and Lake Sevan, with a visit to Sevanavank Monastery, and ends with an overnight stay in Yerevan.
In Yerevan, the itinerary includes a trip to Geghard monastery and the Garni temple, known as the Temple of Sun, featuring Roman baths and royal palace ruins. Following lunch, guests return to Yerevan for the night. The next day features a visit to Echmiadzin, the center of the Armenian Apostolic Church, and the Zvartnots temple ruins, before returning to Yerevan.
The adventure continues with a trip to Khor Virap monastery, offering views of Mount Ararat, and visits to Noravank monastery and Areni village for wine tasting. The day concludes with a visit to Tatev Monastery via the "Wings of Tatev" cable car, with an overnight stay in Goris.
The subsequent travel includes a drive to the Iranian border and into Tabriz, with stops in Jolfa and at the St. Stepanos Monastery. In Shiraz, the itinerary includes visits to Persepolis, various mausoleums, the Eram Garden, and a tour of Yazd with its significant Zoroastrian sites.
The tour wraps up in Isfahan, visiting Chehel Sotoun, Ali Qapu Grand Palace, and famous bridges, then moves to Tehran for visits to Kashan, including the Boroujerdis House, and concludes with a tour of Tehran's significant cultural sites before departure.
Arrival to Tbilisi International Airport
Arrival to Tbilisi, meeting with driver. Transfer to the hotel. Free time. Overnight in Tbilisi.
Tbilisi – Mtskheta – Gori – Uplistikhe – Tbilisi
Breakfast at the hotel. First stop is in Mtskheta, the first capital of Georgia. Excavations in this territory gave a huge archeological material spanning several millennia. Here we will visit the Cathedral Svetickhoveli – construction of the temple coincides with a new stage in the heyday of Georgia. Going up to the monastery Jvari (V c.) and enjoying wonderful panorama. Gori, place of birth of Joseph Stalin and visiting house-museum of Stalin. Thereafter, visit the unique city-fortress, stone expanse of this region, a city in the rocks dated the 1st century BC – “Uplistsikhe.” Return back to Tbilisi. Overnight.
Tbilisi – Ananuri – Gudauri – Kazbegi – Gergeti – Tbilisi
Breakfast in the hotel. Departure to Kazbegi. Our journey will take place along the route of Pushkin, Georgian Military Road to the fortress and monastery Ananuri located on the bank of Jinvali reservoir. Later on we will see the pride of Georgians – ski resort Gudauri, located at an altitude of 2195 m. Tour over Stepantsminda. Gergety Trinity Church – the most important altar of 14th century, located on the slope of Mount Kazbek. Jeep to be rented on the spot. Arrival to Tbilisi. Free evening. Overnight at the hotel.
Tbilisi – Bagratashen – Haghpat – Dilijan – Lake Sevan – Yerevan
Breakfast at the hotel. Check out. Transfer to the border Bagratashen. Meeting at the Armenian-Georgian border Bagratashen. After border formalities, change the guide and transportation. Start Armenian part of the tour. Visit to Haghpat (976 AD) medieval monastery, which is included in the UNESCO World Heritage list. Continue the route to Dilijan – small Swiss of Armenia. Lake Sevan – one of the high-altitude lakes in the world situated at the altitude of 1896 meters above the sea level. On clear and sunny days it looks like a piece of sky that has descended to the earth among the mountains. A visit to Sevanavank Monastery located on the Northwestern shore of Lake Sevan. According to an inscription in one of the churches, it was founded in 874 AD by Princess Mariam. Lunch. Drive to Yerevan. Overnight.
Yerevan – Geghard - Garni – Symphony of Stones – Yerevan
Breakfast at the hotel. An interesting trip to Geghard, a unique Armenian monastery, built in rock. The tour will be followed by the only pagan temple in Armenia – Garni, also known as “Temple of Sun”. Here you can find roman mosaic baths and ruins of the royal palace. Lunch. Return back to Yerevan. Overnight.
Breakfast at the hotel. Trip to Echmiadzin – the centre of the Armenian Apostolic Church, where the Holly Cathedral and the residence of the Catholicos of All Armenians are located. Here you will visit Echmiadzin Museum where unique treasures are kept. Visit to the Art Center in Echmiadzin “Cross of Armenian Unity” and lunch. On the way back to Yerevan the tourists will visit “Zvartnots” – “Temple of Ruins”. Return back to Yerevan. Overnight.
Yerevan – Khor Virap – Noravank – Areni – Tatev – Goris
Breakfast at the hotel. We will be led through the plains of the Ararat valley to the magnificent monastery of Khor Virap set against the backdrop of towering Mount Ararat. The monastery is a place of pilgrimage and is the site of the prison where St. Gregory the Illuminator (who brought Christianity to Armenia in 301 AD) was imprisoned. We will continue our way to Noravank. The monastery is best known for its two-stored S. Astvatsatsin church, which grants access to the second floor by way of narrow stones jutting out from the face of building. Visit to Areni village where you will taste our tasty Armenian wines. Drive to one of the most impressive places in Armenia, the 9th century Tatev Monastery. Take the cable car “Wings of Tatev” from the Halidzor Village to the magnificent complex of Tatev. Overnight in Goris.
Goris – Meghri – Agarak – Jolfa – Tabriz
Breakfast at the hotel. Drive to Armenian-Iranian border. Change the transportation and continue the route to Iran, Tabriz. Stop at Jolfa, a border town, that connects the Islamic Republic both with Armenia and Azerbaijan. Lunch. Visit the 9th century St. Stepanos Monastery, an Armenian monastery, situated in a deep canyon along the Araks River (UNESCO World Heritage Site). Overnight in Tabriz.
Tabriz – Shiraz
Breakfast. Check out from hotel. Start exploring Tabriz, the second largest city of Iran and important commercial center of Persia. Tabriz is situated at the crossroads of the Middle East and the Caucasus and was a classic stop along the famous Silk Road.
Visit the Bazaar of Tabriz, one of the oldest bazaars of the Middle East and the largest covered bazaar in the world (UNESCO World Heritage Site). The Tabriz Historic Bazaar Complex consists of several departments such as Amir Bazaar (for gold and jewelry), Mozzafarieh (a carpet bazaar), etc. Lunch. Transfer to Tabriz International Airport and take a domestic flight to Shiraz. Transfer to the hotel. Check in. Dinner. Overnight in Shiraz.
Shiraz – Persepolis – Shiraz
Breakfast. Drive to Persepolis, one of the most majestic ancient monuments in the world (UNESCO World Heritage Site). The monumental staircases, exquisite reliefs and imposing gateways amaze you how grand this empire was. Return to Shiraz. Start exploring Shiraz, the treasure trove of Persian culture. It is the former capital of Iran and the celebrated birthplace of the great Persian poets Hafiz and Saadi. Visit the Mausoleum of Hafez (1324-1391), one of the greatest masters of Persian lyric poetry and the literary giant of the 14th century in the west and central Asia, Mausoleum of Saadi (1210-1291), one of the greatest figures in classical Persian literature. Lunch. Afterwards, the tourists will see Nasīr al-Mulk Mosque built by the order from one of the lords of the Qajar Dynasty, Mirza Hasan Ali Nasir al-Mulk, it took 12 years to complete in 1888. Continue to Eram Garden (UNESCO World Heritage Site). The Eram Garden is a historic and monumental Persian garden in Shiraz with beautiful flowers, tall cypress trees and decorative plants as well as its amazing edifice, it is known for its beauties and aesthetic attractions resembling heaven. Since its construction and throughout the 18th century, it was predominantly used by the local rulers and Persian monarchs. The Pahlavi dynasty heavily invested in this Garden, renovating it to an internationally recognizable status. Today, Eram Garden is within Shiraz Botanical Garden of Shiraz University. Overnight in Shiraz.
Day 11
Shiraz – Pasargad – Yazd
Breakfast. Check out from hotel. Visit the ruins of the Ancient Persian city of Pasargad (UNESCO World Heritage Site). Lunch. Drive to Yazd, an architecturally unique city and the center of the Zoroastrian culture. The journey will start from green valleys to mountains. Overnight in Yazd.
Day 12
Yazd – Isfahan
Breakfast. Check out from hotel. Start exploring Yazd, a home to Iran’s second largest population of Zoroastrians. Visit the 14th century Jameh Mosque. The magnificent Jameh Mosque (Friday Mosque) with its tiled entrance portal is one of the tallest in Iran. Lunch. Visit the 13th century Amir Chakhmagh Complex. The stunning three-storey facade of this religious complex makes it one of the largest such structures in Iran.Visit the Yazd Atashkadeh Fire Temple, where Zoroastrians from all over the world come to see the sacred fire that has been burning without interruption for 1,500 years. Drive to Isfahan, the Iran’s number one tourist destination. There are boulevards, vast gardens and important Islamic buildings. Arrive in Isfahan. Overnight.
Day 13
Isfahan
Breakfast. Visit Chehel Sotoun (The Forty Pillars). It was built in 1647, it is in the middle of a garden, covering 67,000 square meters at the end of a long rectangular shaped pool, built by Shah Abbas II. The palace is now a museum of Safavid paintings and ceramics which attracts numerous visitors. Stop by the Ali Qapu Grand Palace. Built at the very end of the 16th century as a residence for Shah Abbas I. Visit another UNESCO World Hertitage Site, the Naqsh’e Jahan Square. The Khaju Bridge was built in the 17th century by Shah Abbas II. Besides having a beautiful golden look at night, the bridge also serves as adam. Lunch. The Siosepol Bridge is also a famous one consisting of two rows of 33 arches from the left and right. Overnight.
Day 14
Isfahan – Kashan – Tehran
Breakfast. Check out from the hotel. Drive to Tehran. On the way to Tehran stop at Kashan town and visit the 19th century Boroujerdis House. The Boroujerdi House is a historic house in Kashan, located on Alavi Street. Arrive in Tehran – an active, dynamic and big city. Here there are international restaurants, teahouses, cafés and plenty of art galleries. Dinner. Overnight in Tehran.
Day 15
Tehran
Breakfast. Check out from hotel. An interesting tour to the National Museum of Iran, Golestan Palace, a “Palace of Flowers”. It is listed as UNESCO World Heritage Site. Lunch. Visit Iran’s National Jewelry Museum. Transfer to Imam Khomeini International Airport.
Georgian Part:
Transfer from the airport Tbilisi
Transfer to the border Bagratashen
Transportation during the tour
Excursions according to the program
Service of qualified English speaking guide /2 days/
DBL accommodation at the River side or Marion 4* /3 nights/
Entrance tickets (Museum of Stalin, Uplistsikhe)
Jeep to Gergeti (Kazbegi)
Armenian Part:
Transfers as per the program
Transportation
Professional Guide Service
DBL accommodation at 4+* hotel in Yerevan /3 nights/ and at 3+* hotel in Goris /1 night/
Lunches /4 times/
Entrance tickets as needed
Bottle of water per person per day
Iranian Part:
DBL accommodation at 4+* hotel
Lunches and 1 dinner
Air-tickets
Visa requirements depend entirely on your citizenship.
Georgia and Armenia: Many nationalities enjoy visa-free entry or can obtain an eVisa easily online.
Iran: Citizens of many countries can enter visa-free or get a Visa on Arrival (VoA), while citizens of the US, UK, and Canada must obtain an approved visa code in advance and travel with an authorized guide.
AMTRAVEL handles all cross-border logistics and will assist you with the necessary visa paperwork for each country prior to departure.
The journey is a seamless overland experience designed to showcase changing landscapes. You will be transported in a comfortable, air-conditioned vehicle. When crossing borders (at Bagratashen between Georgia/Armenia, and Agarak/Meghri between Armenia/Iran), you will clear customs and passport control on foot, after which you will switch to a fresh local vehicle and dedicated guide native to that country to ensure the highest quality experience.
The ideal times to take this tour are during the Spring (April to June) and Autumn (September to November). During these months, the weather is pleasant across all three regions—offering mild temperatures for exploring the mountainous terrain of Georgia and Armenia, while avoiding the extreme summer heat of central Iran.
Yes, this itinerary follows well-established, secure tourism corridors. Georgia and Armenia consistently rank among the safest countries globally for international tourists. Iran is highly welcoming to foreign travelers, and our tours are meticulously managed by professional, licensed local guides who ensure your safety, comfort, and compliance with local customs at every step of the journey.
Georgia and Armenia: Standard casual attire is perfectly fine. However, when visiting active churches and monasteries, women should cover their heads with a scarf, and both men and women should avoid wearing shorts or sleeveless shirts.
Iran: Islamic dress codes (Hijab) must be followed in public. Women must wear a headscarf covering their hair and a loose-fitting tunic or coat (manteau) that covers the arms and extends down to the mid-thigh. Men should wear long trousers and avoid sleeveless shirts.