Հայաստանը եզակի ավանդույթներ ունեցող երկիր է, որը մարդիկ պահպանում են հին ժամանակներից ։ Ներկայումս այդ ավանդույթները միահյուսվում են նորերի հետ, և դրանից դեպի Հայաստան ուղևորությունը դառնում է էլ ավելի հետաքրքիր: Մեր էքսկուրսիոն շրջագայության միջոցով դուք կբացահայտեք հնագույն, բայց միևնույն ժամանակ ժամանակակից երկիրը:
Ձեր Հայկական արկածը կսկսվի Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանում ջերմ ընդունելությամբ, որը հող կպատրաստի Երևանի սրտում խորասուզվելու համար: Քաղաքի շրջայցը ձեզ կծանոթացնի քաղաքի աշխույժ կենտրոնին, Հանրապետության հրապարակին և Կասկադի երկայնքով քայլարշավին՝ հարստացնելով ձեր երեկոն Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն, Օպերային թատրոն և Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելությամբ, որին կհաջորդի ընթրիք և գիշերակաց:
Հաջորդ օրը կմեկնարկի Հայաստանի ազգային պատկերասրահ այցելությամբ, որին կհաջորդի ուղևորություն դեպի Էջմիածին ՝ 4-րդ դարում կառուցված քրիստոնեության անկյունաքարը: Այստեղ դուք կծանոթանաք հայկական քրիստոնեության ակունքներին և կճաշեք արվեստի կենտրոնում: Օրը կշարունակվի այցելելով 7-րդ դարի Զվարթնոց տաճար, որը Հայաստանի հարուստ կրոնական ժառանգության վկայությունն է, որից հետո գիշերով կվերադառնանք Երևան: Հավելյալ էքսկուրսիա դեպի "Արարատ" կոնյակի գործարան, որտեղ կարող եք համտեսել հայկական հայտնի կոնյակը:
Երրորդ օրը դուք կուղևորվեք Մատենադարան ՝ հին ձեռագրերի պահոց, Այնուհետև Գառնի ՝ Հայաստանի միակ հեթանոսական տաճար։ Ճաշից հետո դուք կայցելեք Գեղարդի վանք, որն ամբողջությամբ փորագրված է ժայռի մեջ, որտեղ պահվում է Սուրբ Գեղարդը և ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում: Ցերեկային ճամփորդությունն ավարտվում է գիշերակացով Բեստ Western Աղվերան հյուրանոցում:
Ձեր ճանապարհորդությունը կշարունակվի դեպի Ծաղկաձոր, որը հայտնի է իր ձմեռային հիասքանչ բնապատկերներով և Կեչառիս վանքով: Սևանա լիճ այցելելը ձեզ համար բացահայտում է" Հայաստանի Գոհարը", որը գտնվում է ծովի մակերևույթից մոտ 1900 մետր բարձրության վրա, որտեղ դուք կուսումնասիրեք Սևանավանքը: Ուղևորություն դեպի Դիլիջան ՝ բնությամբ հարուստ տարածաշրջան, ներառում է այցելություն Հաղարծին վանք և հանդիպում տեղի արհեստավորների հետ Հին Դիլիջանում, Այնուհետև վերադարձ Աղվերան ՝ ընթրիքի և գիշերելու համար:
Եզրափակիչ օրը դուք կվերադառնաք Երևան ՝ այցելելու Սերգեյ Փարաջանովի թանգարան, որը նվիրված է Հայաստանի պաշտամունքային կինոգործիչներից մեկի յուրօրինակ գեղարվեստական տեսլականին: Ճաշից հետո ձեզ կտեղափոխեն Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան, որը կնշանավորի ձեր հետաքրքիր ճանապարհորդության ավարտը Հայաստանում, որը կհարստացնի ձեզ մշակութային, պատմական և հոգևոր գիտելիքներով:
Տեղավորում հյուրանոցում: Շրջայց Երևանում ՝ քաղաքի Կենտրոն, Հանրապետության հրապարակ, քայլարշավ Կասկադում, որտեղ կայցելեք Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն, Օպերային թատրոն, Ծիծեռնակաբերդ: Ընթրիք Գիշերել
Երևան - Ազգային պատկերասրահ – Էջմիածին-Զվարթնոց-Երևան
Նախաճաշ հյուրանոցում: Այցելություն Հայաստանի ազգային պատկերասրահ: Ուղևորություն դեպի Էջմիածին, որը քրիստոնեության հնագույն հուշարձաններից է: Այն կառուցվել է 4-րդ դարում, երբ քրիստոնեությունը ընդունվեց որպես պետական կրոն ։ Ըստ ավանդության ՝ եկեղեցին կառուցվել է այն վայրում, որը Գրիգոր Լուսավորիչը տեսել է երազում ։ Այստեղից էլ գալիս է "Էջմիածին"անվանումը ։ Էջմիածինը Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի գլխավոր նստավայրն է ։ Այցելություն Էջմիածնի արվեստի կենտրոն և ճաշ: Այնուհետև կայցելեք Զվրատնոց ՝ 7-րդ դարի հրաշալի տաճար ։ Վերադարձ Երևան: Գիշերել.
Ըստ ցանկության ՝ Ուղևորություն դեպի "Արարատ" կոնյակի գործարան, որտեղ դուք հնարավորություն կունենաք համտեսել մեր հայկական կոնյակը-11 ԱՄՆ դոլար մեկ անձի համար
Երևան-Մատենադարան-Գեղարդ – Գառնի-Աղվերան
Նախաճաշ հյուրանոցում: Այցելություն Մատենադարան ՝ մոտ 18 000 ձեռագրերի հնագույն պահոց: Այնուհետև այցելություն Գառնի ՝ Հայաստանի միակ հեթանոսական տաճար: Ճաշ. Դրան կհաջորդի ևս մեկ հետաքրքիր ուղևորություն դեպի Գեղարդ ՝ ամբողջովին մեծ քարից քանդակված վանք: Գեղարդի անունը կապված է Հիսուս Քրիստոսի արյունը պահպանած Սուրբ Գեղարդի հետ. Այս Գեղարդի ծայրը Հայաստան է բերվել 1-ին դարում Թադեոս առաքյալի կողմից և այսօր պահվում է Սուրբ Էջմիածնում: Վանքը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում ՝ Ազատ գետի վերին հովտի կիրճի հետ միասին ։ Վանքի զարմանալի ակուստիկան մինչ օրս առեղծված է.որոշ տեղերում ձայնը կարող է լսվել մինչև 40 վայրկյան: Գիշերակաց Բեստ Western Աղվերան հյուրանոցում
Աղվերան-Ծաղկաձոր-Սևանավանք – Դիլիջան – Հաղարծին-Աղվերան:
Նախաճաշ հյուրանոցում: Ուղևորություն դեպի Ծաղկաձոր ՝ մեր հրաշալի ձմեռային հանգստավայրը։ Այստեղ է գտնվում Կեչառիսի վանքը (քսի — ՔՍԻԻԻ դդ.) ։ Դրանից հետո դուք կշարունակեք ձեր ճանապարհը դեպի "Հայաստանի մարգարիտ" ՝ Սևանա լիճ: Վերջինս գտնվում է ծովի մակարդակից մոտ 1900 մետր բարձրության վրա ։ Այցելություն Սևանավանք: Ճաշ լճի ափին. Էքսկուրսիա դեպի Դիլիջան ՝ բնությամբ ամենահարուստ շրջաններից մեկը։ 10-13 – րդ դարերի Հաղարծին վանքը գտնվում է Աղստև գետի հովտում ՝ Սուրբ Աստվածածնի գեղեցիկ տաճարով ։ Վանական համալիրը ներառում է նաև մի քանի գեղեցիկ խաչքարեր և Բագրատունիների դամբարան, որոնք ազնվական տոհմ են Հայաստանում, Վրաստանում և Ռուսաստանում: Դիլիջանը հայտնի է փայտի փորագրության իր հմուտ վարպետներով, նյութ, որը Տերը առատաձեռնորեն շնորհել է նրանց: Հանդիպում կերամիստի և փայտի փորագրության վարպետի հետ Հին Դիլիջանի ազգագրական կենտրոնում: Վերադարձ Աղվերան։ Ընթրիք և գիշերակաց Բեստ western Աղվերան հյուրանոցում
Աղվերան-Փարաջանովի անվան թանգարան-տեղափոխում "Զվարթնոց" միջազգային օդանավակայան
Նախաճաշ հյուրանոցում: Վերադարձ Երևան: Այցելություն Սերգեյ Փարաջանովի թանգարան: Նրա գլուխգործոցները աշխարհում անալոգներ չունեն ("Մոռացված նախնիների ստվերները "և"Նռան գույնը"): Ճաշ. Տեղափոխում օդանավակայան

Armenia is a country with unique traditions, which people have kept for a long time. Currently, these traditions are intertwined with new ones and from this; the trip to Armenia becomes even more exciting. With our cultural excursion tour in Armenia you will discover the most ancient, but at the same time modern country.
Your Armenian adventure begins with a warm welcome at Zvartnots International Airport, setting the stage for a deep dive into the heart of Yerevan. The city tour showcases the vibrant city center, the Republic Square, and a walking tour along the Cascade, enriching your evening with a visit to the Cafesjian Center for the Arts, the Opera House, and the Tsitsernakaberd memorial, followed by dinner and an overnight stay.
The next day starts with a visit to the National Picture Gallery of Armenia, followed by a journey to Echmiadzin, a cornerstone of Christianity dating back to the 4th century. Here, you explore the origins of Armenian Christianity and enjoy lunch at the Art Center. The day continues with a visit to the 7th-century Zvartnots Temple, a testament to Armenia's rich religious heritage, before returning to Yerevan for the night. An optional tour to the “Ararat” Brandy Factory offers a taste of Armenia's renowned brandy.
Day three leads you to Matenadaran, a repository of ancient manuscripts, then to Garni, the only pagan temple in Armenia. Lunch is followed by a visit to Geghard Monastery, carved entirely from rock and home to the Holy Spear, and is listed as a UNESCO World Heritage Site. The day's journey concludes with an overnight stay at the Best Western Aghveran hotel.
Your journey continues to Tsaghkadzor, known for its stunning winter landscapes and the Kecharis Monastery. The Lake Sevan visit reveals the "Pearl of Armenia," elevated at about 1900 meters above sea level, where you explore Sevanavank. The trip to Dilijan, a nature-rich region, includes a visit to Haghartsin Monastery and an encounter with local artisans in Old Dilijan, ending back in Aghveran for dinner and overnight.
The final day brings you back to Yerevan to explore the Sergei Parajanov Museum, celebrating the unique artistic vision of one of Armenia's iconic filmmakers. After lunch, you are transferred to Zvartnots International Airport, marking the end of your immersive Armenian journey, leaving you enriched with cultural, historical, and spiritual insights.
Accommodation at the hotel. Yerevan City Tour: City center, the Republic square, walking tour along the Cascade where you will visit the center of Cafesjian Arts, the Opera House, Tsitsernakaberd. Dinner. Overnight
Yerevan – National Picture Gallery – Echmiadzin – Zvartnots – Yerevan
Breakfast at the hotel. Visit to the National Picture Gallery of Armenia. Trip to Echmiadzin which is one of the oldest monuments of Christianity. It was built in the 4th century as the Christianity was adopted as a state religion. According to a legend, the church was built on the spot Gregory the Illuminator saw in his dream. From this derives the name “Echmiadzin”. Echmiadzin – the main seat of the Catholicos of All Armenians. Visit to the Art Center in Echmiadzin and lunch. Afterwards, you will visit Zvratnots – a marvelous temple of the 7th century. Return back to Yerevan. Overnight.
Optional: Trip to the “Ararat” Brandy factory where you will have a possibility to taste our Armenian brandy – 11 USD per person
Yerevan – Matenadaran – Geghard – Garni – Aghveran
Breakfast at the hotel. Visit to Matenadaran – an ancient depository of about 18 000 manuscripts. Afterwards, visit to Garni – the only pagan temple in Armenia. Lunch. Another interesting trip will be followed to Geghard – a monastery totally carved out of a large stone. The name of Geghard is connected with the Holy Spear, which preserved the blood of Jesus Christ – the arrowhead of this spear was brought to Armenia by Apostle Thaddeus in the 1st century and today is kept in Holy Echmiadzin. The monastery is listed in the UNESCO World Heritage Sites along with the canyon of the Upper Valley of the River Azat. The amazing acoustics of the Monastery is mystery up to now – in some places, the sound can be heard up to 40 seconds. Overnight at Best Western Aghveran hotel
Aghveran – Tsahkadzor – Sevanavank – Dilijan – Haghartsin – Aghveran
Breakfast at the hotel. Trip to Tsahkadzor – our marvelous winter resort. Here Kecharis Monastery (XI — XIII c.) is situated. Afterwards, you will continue your way to the “Pearl of Armenia” – the Lake Sevan. The latter is situated at about 1900 m. above the sea level. Visit to Sevanavank. Lunch near the shore of the Lake. Tour to Dilijan one of the richest in nature region. Haghartsin Monastery of X – XIII centuries is situated in the valley of Aghstev River with a beautiful temple of the Holy Virgin. The monastery complex also includes several beautiful khachkars and tomb Bagratuni – a noble family in Armenia, Georgia and Russia. Dilijan is famous for its skilled craftsmen of wood carving – the material, which the Lord gave them generously. Meeting with a ceramist and a master of wood carving in the ethnographic center of the Old Dilijan. Return back to Aghveran. Dinner and overnight at the Best western Aghveran hotel
Aghveran – Museum after Parajanov – transfer to “Zvartnots” International Airport
Breakfast at the hotel. Return back to Yerevan. Visit to the museum of Sergei Parajanov. His masterpieces have no analogues in the world (“Shadows of Forgotten Ancestors” and “The Color of Pomegranate”). Lunch. Transfer to the airport