Մայիսյան տոները Հայաստանում այն ժամանակն է, երբ յուրաքանչյուրը կարող է իրեն զգալ այս հարուստ մշակույթով երկրի մի մասը: Ժպիտներն ու սրտանց ողջույնները ուղեկցում են մի ժամանակ, երբ ուրախությունն ու օրհնությունը լրացնում են յուրաքանչյուր քայլը:
Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան ժամանելուց հետո դուք ուղիղ կուղևորվեք ձեր հյուրանոց ՝ նախքան Երևանում Ձեր ճանապարհորդությունը սկսելը: Նախ այցելեք Կասկադի բացօթյա թանգարան, որտեղ ներկայացված են ժամանակակից քանդակներ, այդ թվում ՝ Ֆերնանդո Բոտերոյի աշխատանքները: Դուք կայցելեք նաև օպերային թատրոն և Հանրապետության հրապարակ, որտեղ Երևանի սիրտն ամենաշատն է բաբախում: Ճաշից հետո ձեզ սպասվում է էքսկուրսիա դեպի Էրեբունի հնագույն ամրոց, որը Ձեզ կծանոթացնի Երևանի հարուստ պատմությանը:
Հաջորդ օրը նախաճաշից հետո մեկնում եք Խոր Վիրապ վանք, որը գտնվում է Արարատ լեռան ստորոտում, որտեղ, ըստ ավանդության, կանգ է առել Նոյյան տապանը: Այնուհետև ուղևորվեք Արենիի քարանձավ, որտեղ գտնվում են հնագույն կառույցներ, որոնք թվագրվում են մ.թ. ա. 4200-3500 թթ.: Բաց մի թողեք "Հին Արենի" գինու գործարանի շրջայցը և համտեսը, նախքան միջնադարյան ճարտարապետության գլուխգործոց Նորավանքի ցնցող վանք մեկնելը: Դուք կվերադառնաք հիշողություններով լի Երևան։
Երրորդ օրը կմեկնարկի "Արարատ" կոնյակի գործարան այցելությամբ, որտեղ կծանոթանաք հայկական կոնյակի պատրաստման արվեստին: Նախաճաշից հետո կուղևորվեք Էջմիածին ՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևոր կենտրոն և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ: Օրը կշարունակվի էքսկուրսիայով դեպի Զվարթնոց Մայր Տաճարի ավերակները, որը 7-րդ դարի եզակի կլոր կառույց է: Հետո նորից վերադառնում ենք Երևան։
Վերջին օրը ՝ նախաճաշից և տեսարժան վայրերից կամ գնումներ կատարելուց հետո, ձեզ կտեղափոխեն Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան ՝ ձեր մեկնման համար: Այս ուղևորությունը խոստանում է հնագույն պատմության, հոգևոր ժառանգության և բնական գեղեցկության համադրություն, և այս ամենը հայկական հյուրընկալության ջերմ գրկում:
Դիմավորում Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանում, տեղափոխում և տեղավորում Հյուրանոց: գիշերակաց հյուրանոցում:
Շրջայց քաղաքում: Էքսկուրսիան կմեկնարկի Կասկադ-բացօթյա թանգարան այցելությամբ, որտեղ ներկայացված են ժամանակակից քանդակագործական արվեստի տպավորիչ նմուշներ: Ի դեպ, սա աշխարհի միակ զբոսայգին է, որտեղ ներկայացված են հայտնի քանդակագործ Ֆերնանդո Բոտերոյի երկու աշխատանքները:
Այնուհետև կտեսնենք օպերան և Հանրապետության Հրապարակը, որտեղ գտնվում են ամենակարևոր ճարտարապետական և մշակութային տեսարժան վայրերը ։ Ճաշ.
Այցելություն Էրեբունի ամրոց (հիմնադրվել է Մ.թ. ա. 782 թ. Արգիշտի Ա թագավորի կողմից): Այդ մասին է վկայում սեպագիր արձանագրությունը, որը Երևանի "ծննդյան վկան" է ։ Էրեբունի եզակի ամրոցը, որը Երևանի այցեքարտն է, ևս հաստատում է Երևանի անունն ու տարիքը: Գիշերակաց Երևանում:
ԵՐևԱՆ-ԽՈՐ ՎԻՐԱՊ-ԱՐԵՆԻԻ ՔԱՐԱՆՁԱՎ – ՆՈՐԱՎԱՆՔ – ԵՐևԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում և տեղափոխում Խոր Վիրապ վանք: Վանքը հայտնի է իր դիրքով բիբլիական Արարատ լեռան ստորոտին, որտեղ, ըստ ավանդության, Նոյը համաշխարհային ջրհեղեղից հետո հայտնվել է տապանի վրա:
Էքսկուրսիա դեպի Արենի քարանձավ, որը գտնվում է ծովի մակարդակից մոտ 1080 մ բարձրության վրա, հետազոտողները հայտնաբերել են մի քանի մշակութային շերտեր, այդ թվում ՝ պղնձե-քարե դարի համալիր ՝ կավային շինություններով, որոնք թվագրվում են մ.թ. ա. 4200-3500 թվականներով: Այցելություն "Հին Արենի" գինու գործարան, էքսկուրսիա և գինու համտես: Ճաշ.
Շարունակենք մեր էքսկուրսիան դեպի Նորավանք ՝ հայկական վանական համալիր, որը կառուցվել է 13-14-րդ դարերում ։ Երբեմն վանքը անվանում են Ամաղու Նորավանք ՝ տարբերելու համար։ Նորավանքի Բհենո վանքից է ։ Որը գտնվում է Գորիս քաղաքի մոտ։ Վերադարձ Երևան:
ԵՐևԱՆ - "ԱՐԱՐԱՏ" ԿՈՆՅԱԿԻ ԳՈՐԾԱՐԱՆ-ԷՋՄԻԱԾԻՆ-ԶՎԱՐԹՆՈՑ-ԵՐևԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում: Այցելություն Երևանի "Արարատ" կոնյակի գործարան: Այստեղ դուք կիմանաք հայկական կոնյակի դարավոր ավանդույթների մասին և կկարողանաք համտեսել դրա նրբագեղությունը: Կոնյակ ստեղծելու այս հիասքանչ արվեստը կգրավի ձեզ իր նրբաճաշակությամբ և յուրահատկությամբ:
Նախաճաշ հյուրանոցում և տեղափոխում Էջմիածին, Հայ Առաքելական եկեղեցու գլխավոր տաճարը, որը գտնվում է մի քաղաքում, որը հայտնի է նաև որպես Էջմիածին կամ Վաղարշապատ, Հայաստան ։ Այն սովորաբար համարվում է հին Հայաստանում կառուցված առաջին տաճարը և հաճախ համարվում է աշխարհի ամենահին տաճարը։ Մոտակայքում գտնվող վաղ միջնադարի մի քանի կարևոր եկեղեցիների հետ միասին տաճարը 2000 թվականին ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ։ Ճաշ.
Էքսկուրսիա դեպի Զվարթնոց ՝ Էջմիածնից ոչ հեռու գտնվող միջնադարյան հայկական մայր տաճար, որը կառուցվել է 7-րդ դարում և այժմ ավերակների մեջ է ։ Զվարթնոցը հայտնի է իր կլոր արտաքին կառուցվածքով և յուրահատկությամբ ։ Վերադարձ Երևան

Майские праздники в Армении - это время, когда каждый может почувствовать себя частью этой богатой культурой страны. Улыбка и сердечное приветствие сопровождают время, когда радость и благословение наполняют каждый шаг.
По прибытии в Международный аэропорт Звартноц вы отправитесь прямо в отель, прежде чем начать свое приключение в Ереване. Первым делом вы посетите Каскад - музей под открытым небом, где представлены современные скульптуры, в том числе работы Фернандо Ботеро. Вы также увидите здание Оперы и Площадь Республики, где сильнее всего бьется сердце Еревана. Затем следует обед, после которого вы отправитесь к древней крепости Эребуни, открывающей глубокую историю Еревана.
На следующий день после завтрака вы отправитесь в монастырь Хор Вирап, расположенный у подножия горы Арарат, где, согласно легенде, остановился Ноев Ковчег. Затем вас ждет пещера Арени, где находятся древние сооружения, датируемые 4200-3500 годами до нашей эры. Не пропустите экскурсию и дегустацию вин на винодельне "Старый Арени", прежде чем отправиться к потрясающему монастырю Нораванк, шедевру средневековой архитектуры. Вы вернетесь в Ереван, полные впечатлений.
Третий день начинается с посещения Араратского коньячного завода, где вы погрузитесь в искусство изготовления армянского коньяка. После очередного завтрака вы отправитесь исследовать Эчмиадзин - духовный центр Армянской Апостольской церкви и объект Всемирного наследия ЮНЕСКО. День продолжится экскурсией к руинам собора Звартноц, уникального круглого сооружения 7 века. Затем вы снова вернетесь в Ереван.
В последний день, после завтрака и небольшой прогулки или покупок по магазинам, вас отвезут обратно в Международный аэропорт Звартноц для вылета. Эта поездка обещает сочетание древней истории, духовного наследия и природной красоты, все это в теплом объятии армянского гостеприимства.
ПРИЛЕТ
Встреча в международном аэропорту «Звартноц», трансфер и заселение в отель.
Озорная экскурсия по городу Экскурсия начнется с посещения Каскада – музея под открытым небом, где представлены действительно впечатляющие образцы современного скульптурного искусства. Кстати, это единственный в мире парк, где представлены сразу две работы знаменитого скульптора Фернандо Ботеро.
Затем мы увидим Оперу, посетим площадь Республики, где расположены важнейшие архитектурные и культурные достопримечательности. Обед.
Посещение крепости Эребуни (основана в 782 г. до н.э. царем Аргишти І). Она подтверждается клинописной надписью, которая является «Свидетелем о рождении» Еревана. Визитная карточка Еревана – уникальная крепость Эребуни, также подтверждает название и возраст Еревана.
Ночь в отеле, в Ереване.
ЕРЕВАН – ХОР ВИРАП – АРЕНИ – НОРАВАНК – ЕРЕВАН
Завтрак в отеле. Экскурсия в монастырь Хор Вирап, который считается одним из святых мест Армянской Апостольской Церкви. По своему географическому положению Хор Вирап – самое близкое место к горе Арарат, откуда вам представится возможность лицезреть легендарную библейскую гору.
Поездка в пещеру Арени. Пещера известна недавними археологическими находками, а также живописными видами. Несколько лет назад здесь былo обнаружено место, приспособленное для производства вина. Эта самая древняя винодельня в мире имеет 6100-летнюю историю. Посещение винного завода «Старый Арени», экскурсия и дегустация вина. Обед.
Экскурсия в Нораванк, который является одним из значительных культурных и религиозных центров средневековой Армении. Монастырь Нораванк находится среди причудливых отвесных красных скал на уступе извилистого ущелья.
Возвращение в Ереван, ночь в отеле.
Коньячный завод Арарат – Эчмиадзин – Звартноц – Ереван
Завтрак в отеле. Посещение Ереванского коньячного завода "Арарат". Здесь вы узнаете о многовековых традициях армянского коньяка и сможете попробовать его утонченный. Это восхитительное искусство создания коньяка покорит вас своей изысканностью и уникальностью.
Поездка в город Эчмиадзин. Посещение Эчмиадзинского Кафедрального Собора, который считается одним из самых древних памятников христианства. Он был построен в 4 в. после провозглашения христианства государственной религией. Эчмиадзинский Кафедральный Собор является духовным центром Армянской Апостольской Церкви, а также резиденцией Католикоса Всех Армян (наследие ЮНЕСКО). Обед.
Посещение храма Звартноц (наследие ЮНЕСКО). Этот изумительный храм - результат огромного опыта и творческого потенциала армянских архитекторов 7-го столетия.