Մայիսյան տոները Հայաստանում այն ժամանակն է, երբ յուրաքանչյուրը կարող է իրեն զգալ այս հարուստ մշակույթով երկրի մի մասը: Ժպիտներն ու սրտանց ողջույնները ուղեկցում են մի ժամանակ, երբ ուրախությունն ու օրհնությունը լրացնում են յուրաքանչյուր քայլը:
Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան ժամանելուց հետո դուք ուղիղ կուղևորվեք ձեր հյուրանոց ՝ նախքան Երևանում Ձեր ճանապարհորդությունը սկսելը: Նախ այցելեք Կասկադի բացօթյա թանգարան, որտեղ ներկայացված են ժամանակակից քանդակներ, այդ թվում ՝ Ֆերնանդո Բոտերոյի աշխատանքները: Դուք կայցելեք նաև օպերային թատրոն և Հանրապետության հրապարակ, որտեղ Երևանի սիրտն ամենաշատն է բաբախում: Ճաշից հետո ձեզ սպասվում է էքսկուրսիա դեպի Էրեբունի հնագույն ամրոց, որը Ձեզ կծանոթացնի Երևանի հարուստ պատմությանը:
Հաջորդ օրը նախաճաշից հետո մեկնում եք Խոր Վիրապ վանք, որը գտնվում է Արարատ լեռան ստորոտում, որտեղ, ըստ ավանդության, կանգ է առել Նոյյան տապանը: Այնուհետև ուղևորվեք Արենիի քարանձավ, որտեղ գտնվում են հնագույն կառույցներ, որոնք թվագրվում են մ.թ. ա. 4200-3500 թթ.: Բաց մի թողեք "Հին Արենի" գինու գործարանի շրջայցը և համտեսը, նախքան միջնադարյան ճարտարապետության գլուխգործոց Նորավանքի ցնցող վանք մեկնելը: Դուք կվերադառնաք հիշողություններով լի Երևան։
Երրորդ օրը կմեկնարկի "Արարատ" կոնյակի գործարան այցելությամբ, որտեղ կծանոթանաք հայկական կոնյակի պատրաստման արվեստին: Նախաճաշից հետո կուղևորվեք Էջմիածին ՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևոր կենտրոն և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ: Օրը կշարունակվի էքսկուրսիայով դեպի Զվարթնոց Մայր Տաճարի ավերակները, որը 7-րդ դարի եզակի կլոր կառույց է: Հետո նորից վերադառնում ենք Երևան։
Վերջին օրը ՝ նախաճաշից և տեսարժան վայրերից կամ գնումներ կատարելուց հետո, ձեզ կտեղափոխեն Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան ՝ ձեր մեկնման համար: Այս ուղևորությունը խոստանում է հնագույն պատմության, հոգևոր ժառանգության և բնական գեղեցկության համադրություն, և այս ամենը հայկական հյուրընկալության ջերմ գրկում:
Դիմավորում Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանում, տեղափոխում և տեղավորում Հյուրանոց: գիշերակաց հյուրանոցում:
Շրջայց քաղաքում: Էքսկուրսիան կմեկնարկի Կասկադ-բացօթյա թանգարան այցելությամբ, որտեղ ներկայացված են ժամանակակից քանդակագործական արվեստի տպավորիչ նմուշներ: Ի դեպ, սա աշխարհի միակ զբոսայգին է, որտեղ ներկայացված են հայտնի քանդակագործ Ֆերնանդո Բոտերոյի երկու աշխատանքները:
Այնուհետև կտեսնենք օպերան և Հանրապետության Հրապարակը, որտեղ գտնվում են ամենակարևոր ճարտարապետական և մշակութային տեսարժան վայրերը ։ Ճաշ.
Այցելություն Էրեբունի ամրոց (հիմնադրվել է Մ.թ. ա. 782 թ. Արգիշտի Ա թագավորի կողմից): Այդ մասին է վկայում սեպագիր արձանագրությունը, որը Երևանի "ծննդյան վկան" է ։ Էրեբունի եզակի ամրոցը, որը Երևանի այցեքարտն է, ևս հաստատում է Երևանի անունն ու տարիքը: Գիշերակաց Երևանում:
ԵՐևԱՆ-ԽՈՐ ՎԻՐԱՊ-ԱՐԵՆԻԻ ՔԱՐԱՆՁԱՎ – ՆՈՐԱՎԱՆՔ – ԵՐևԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում և տեղափոխում Խոր Վիրապ վանք: Վանքը հայտնի է իր դիրքով բիբլիական Արարատ լեռան ստորոտին, որտեղ, ըստ ավանդության, Նոյը համաշխարհային ջրհեղեղից հետո հայտնվել է տապանի վրա:
Էքսկուրսիա դեպի Արենի քարանձավ, որը գտնվում է ծովի մակարդակից մոտ 1080 մ բարձրության վրա, հետազոտողները հայտնաբերել են մի քանի մշակութային շերտեր, այդ թվում ՝ պղնձե-քարե դարի համալիր ՝ կավային շինություններով, որոնք թվագրվում են մ.թ. ա. 4200-3500 թվականներով: Այցելություն "Հին Արենի" գինու գործարան, էքսկուրսիա և գինու համտես: Ճաշ.
Շարունակենք մեր էքսկուրսիան դեպի Նորավանք ՝ հայկական վանական համալիր, որը կառուցվել է 13-14-րդ դարերում ։ Երբեմն վանքը անվանում են Ամաղու Նորավանք ՝ տարբերելու համար։ Նորավանքի Բհենո վանքից է ։ Որը գտնվում է Գորիս քաղաքի մոտ։ Վերադարձ Երևան:
ԵՐևԱՆ - "ԱՐԱՐԱՏ" ԿՈՆՅԱԿԻ ԳՈՐԾԱՐԱՆ-ԷՋՄԻԱԾԻՆ-ԶՎԱՐԹՆՈՑ-ԵՐևԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում: Այցելություն Երևանի "Արարատ" կոնյակի գործարան: Այստեղ դուք կիմանաք հայկական կոնյակի դարավոր ավանդույթների մասին և կկարողանաք համտեսել դրա նրբագեղությունը: Կոնյակ ստեղծելու այս հիասքանչ արվեստը կգրավի ձեզ իր նրբաճաշակությամբ և յուրահատկությամբ:
Նախաճաշ հյուրանոցում և տեղափոխում Էջմիածին, Հայ Առաքելական եկեղեցու գլխավոր տաճարը, որը գտնվում է մի քաղաքում, որը հայտնի է նաև որպես Էջմիածին կամ Վաղարշապատ, Հայաստան ։ Այն սովորաբար համարվում է հին Հայաստանում կառուցված առաջին տաճարը և հաճախ համարվում է աշխարհի ամենահին տաճարը։ Մոտակայքում գտնվող վաղ միջնադարի մի քանի կարևոր եկեղեցիների հետ միասին տաճարը 2000 թվականին ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ։ Ճաշ.
Էքսկուրսիա դեպի Զվարթնոց ՝ Էջմիածնից ոչ հեռու գտնվող միջնադարյան հայկական մայր տաճար, որը կառուցվել է 7-րդ դարում և այժմ ավերակների մեջ է ։ Զվարթնոցը հայտնի է իր կլոր արտաքին կառուցվածքով և յուրահատկությամբ ։ Վերադարձ Երևան

May holidays in Armenia are a time when everyone can feel a part of this culturally rich country. A smile and a hearty greeting accompany a time when joy and blessing fill every step.
After you arrive at Zvartnots International Airport, you'll head straight to your hotel before starting your adventure in Yerevan. First up is the Cascade, an open-air museum showcasing modern sculptures, including works by Fernando Botero. You'll also check out the Opera House and Republic Square, where Yerevan's heart beats strongest. Lunch is next, followed by a trip to the ancient Erebuni Fortress, revealing Yerevan's deep history.
The next day, after breakfast, you're off to Khor Virap Monastery, nestled at the foot of Mount Ararat, where legend says Noah's Ark came to rest. Then, it's on to the Areni cave, where ancient structures date back to 4200-3500 BC. Don't miss the "Old Areni" winery tour and tasting, before heading to the stunning Noravank Monastery, a masterpiece of medieval architecture. You'll return to Yerevan full of memories.
Day three starts with a visit to the Ararat Brandy Factory, where you'll dive into the art of Armenian brandy making. After another breakfast, you'll explore Echmiadzin, the spiritual center of the Armenian Apostolic Church and a UNESCO World Heritage Site. The day continues with an excursion to the ruins of Zvartnots Cathedral, a unique circular 7th-century structure. Then, it's back to Yerevan once again.
On your final day, after breakfast and some last-minute sightseeing or shopping, you'll be transferred back to Zvartnots International Airport for your departure. This trip promises a blend of ancient history, spiritual heritage, and natural beauty, all wrapped up in the warm embrace of Armenian hospitality.
Meeting at Zvartnots International Airport, transfer and check-in to the hotel.
Walki8ng city tour. The excursion will start with a visit to Cascade - an open-air museum, where impressive samples of modern sculptural art are presented. By the way, this is the only park in the world where are presented two works of the famous sculptor Fernando Botero.
Then we will see the Opera and the Republic Square, where the most important architectural and cultural sights are located. Lunch.
Visit to Erebuni Fortress (founded in 782 BC by King Argishti I). A cuneiform inscription evidences this, which is the "Witness to the Birth" of Yerevan. The unique Erebuni Fortress, which is the hallmark of Yerevan, also confirms the name and age of Yerevan. Overnight in Yerevan.
YEREVAN – KHOR VIRAP – ARENI CAVE – NORAVANK – YEREVAN
Breakfast at the hotel and transfer to Khor Virap Monastery. The monastery is known for its location at the foot of the biblical Mount Ararat , on which, according to legend, Noah ended up on the ark after the Flood.
Excursion to Areni cave, which is located at an altitude of about 1080 m above sea level, researchers have discovered several cultural layers, including a complex of the Copper-Stone Age with adobe structures dating back to 4200-3500 BC. Visit to the winery "Old Areni", tour and wine tasting. Lunch.
Continue our tour to Noravank - an Armenian monastic complex, which was built in the 13th – 14th centuries. Sometimes the monastery is called Amagu Noravank to distinguish. It from the Bheno Noravank monastery. Which is near of city Goris. Return to Yerevan.
YEREVAN - ARARAT BRANDY FACTORY - ECHMIADZIN - ZVARTNOTS – YEREVAN
Breakfast at the hotel. Visit to Yerevan "Ararat" brandy factory. Here you will learn about the centuries-old traditions of Armenian brandy and will be able to taste its refinement. This delightful art of cognac creation will conquer you with its refinement and uniqueness.
Breakfast at the hotel and transfer to Echmiadzin – the mother church of the Armenian Apostolic Church, located in the city dually known as Echmiadzin or Vagharshapat, Armenia. It is usually considered the first cathedral built in ancient Armenia, and often regarded the oldest cathedral in the world. Along with several important early medieval churches located nearby, the cathedral was listed as a World Heritage Site by UNESCO in 2000. Lunch.
Excursion to Zvartnots is a medieval Armenian cathedral near Echmiadzin, which was built in the seventh century and now lying in ruins. Zvartnots famous with its circular exterior structure and uniqueness. Return to Yerevan