Վարդավառը հայկական տոնացույցի ամենամեծ ամառային տոնն է։ Այն իր արմատներով գալիս է հնագույն ժամանակներից և բնությանը նվիրված երկրպագության տոն է։ Հեթանոսական Հայաստանում այս տոնը նվիրված էր սիրո և գեղեցկության աստվածուհի Աստղիկին։ Նա վարդաջուր էր ցողում բոլորին և այդպես սեր պարգևում բոլորին։ Քրիստոնեությունն ընդունելուց հետո եկեղեցին տոնին կրոնական իմաստ տվեց։ Այս օրը նշվում է Տիրոջ Պայծառակերպության տոնը։ Տոնակատարության ընթացքում բոլորը ջուր են ցողում միմյանց վրա։
ԺԱՄԱՆՈՒՄ. ԵՐԵՎԱՆ
Ժամանում։ Դիմավորում «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում։ Տեղափոխում և հյուրանոցում հանգրվանում։ Ազատ ժամանակ։
ԵՐԵՎԱՆ - ԷՋՄԻԱԾԻՆ - ԶՎԱՐԹՆՈՑ - «ԱՐԱՐԱՏ» ԿՈՆՅԱԿԻ ԳործԱՐԱՆ - ԵՐԵՎԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում։ Էքսկուրսիա դեպի Էջմիածին։ Էջմիածնի Մայր Տաճարը համարվում է քրիստոնեության հնագույն հուշարձաններից մեկը (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգություն)։ Էջմիածնի Մայր Տաճարը Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևոր կենտրոնն է, ինչպես նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նստավայրը։
Այցելություն Զվարթնոցի տաճար (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգություն)։ Այս հրաշալի տաճարը 7-րդ դարի հայ ճարտարապետների հարուստ փորձի և ստեղծագործական մտքի արդյունք է։
Երևանի քաղաքային շրջագայություն, որը ներառում է քաղաքի կենտրոնը, Հանրապետության հրապարակը, Կասկադը, Օպերայի և բալետի թատրոնը, Սպորտի և համերգային համալիրը։
Այնուհետև այցելություն լեգենդար «Արարատ» կոնյակի գործարան։ Էքսկուրսիա և կոնյակի համտեսում։
Զբոսանք Կասկադով։ Կասկադը բացօթյա թանգարան-պարտեզ է, որտեղ ներկայացված են ժամանակակից քանդակագործական արվեստի իսկապես տպավորիչ նմուշներ։ Ի դեպ, այն աշխարհում միակ պարտեզն է, որտեղ միաժամանակ ներկայացված են հայտնի քանդակագործ Ֆեռնանդո Բոտերոյի երկու աշխատանքները։ Ազատ ժամանակ։
ԵՐԵՎԱՆ - ԳԵՂԱՐԴ - ԳԱՌՆԻ (ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՎԱՐԴԱՎԱՌԻ ՏՈՆԱԿԱՏԱՐՈՒԹՅԱՆԸ) - ԵՐԵՎԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում։ Էքսկուրսիա դեպի Գեղարդ (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգություն)։ Հայտնի Գեղարդի վանքը գտնվում է Կոտայքի մարզում։ Վանական համալիրը կառուցվել է 12-13-րդ դարերում։ Սկզբում այն կոչվել է Այրիվանք, սակայն հետագայում վերանվանվել է Գեղարդ (նիզակ), որով, ըստ ավանդության, հռոմեացի լեգեոնականը խոցել է Քրիստոսին։
Այցելություն Գառնիի հեթանոսական տաճար (մ.թ.ա. 1-ին դար)։ Այս տաճարը հելլենիստական դարաշրջանի իր տեսակի մեջ միակ պահպանված հուշարձանն է Հայաստանի տարածքում։ Գառնիի տաճարը նվիրված է եղել հին հայկական Արեգակի աստծուն։
Մասնակցություն Վարդավառի տոնակատարությանը։ «Վարդավառ» (կամ «Վարդաման») տոնի անունը ծագել է «վարդ» բառից և նշանակում է «վարդերով ցողել»։ Տոնը սկսվում է շատ վաղ առավոտից, բոլորը ջուր են ցողում միմյանց վրա՝ անկախ տարիքից, սեռից և սոցիալական կարգավիճակից։
Չի թույլատրվում նեղանալ կամ դժգոհել, քանի որ համարվում է, որ այս օրը ջուրն ունի բուժիչ հատկություններ։ Տոնը ուղեկցվում է ավանդական երգերով, պարերով և խաղերով։ Ճաշ և մասնակցություն հայկական լավաշի թխման վարպետության դասին։
Վերադարձ Երևան։ Գիշերակաց հյուրանոցում։
ԵՐԵՎԱՆ - ՍԵՎԱՆ ԼԻՃ - ԴԻԼԻՋԱՆ - ԵՐԵՎԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում։ Էքսկուրսիա դեպի Սևան լիճ։ Սևան լիճը՝ Հայաստանի «Կապույտ մարգարիտը», Կովկասի ամենամեծ լիճն է և աշխարհի խոշորագույն լեռնային քաղցրահամ լճերից մեկը։ Գեղեցիկ բնությունն ու բյուրեղյա մաքուր ջուրը կատարյալ պայմաններ են ստեղծում ձեր հանգստի համար։ Մենք կայցելենք Սևանի թերակղզի, որտեղից կարող եք վայելել լճի գեղեցկությունը։ Թերակղզում է գտնվում Հայաստանի հնագույն եկեղեցիներից մեկը՝ Սևանավանքի վանքը (IV դար)։
Տեղափոխում Դիլիջան, Հայաստանի ամենահայտնի առողջարաններից մեկը։ Դիլիջանը հայտնի է իր հրաշալի բնությամբ։ Քաղաքը շրջապատող խիտ լեռնային անտառների շնորհիվ Դիլիջանի օդը բնութագրվում է բյուրեղյա մաքրությամբ։ Պատահական չէ, որ Դիլիջանը երբեմն անվանում են «Հայկական Շվեյցարիա»։
Նախաճաշ հյուրանոցում։ Տեղափոխում դեպի միջազգային օդանավակայան։ Մեկնում։
Ծրագրում նշված բոլոր տեղափոխումները
Հյուրանոցում 4 գիշերակաց Երևանում
Նախաճաշեր
3 ճաշ (էքսկուրսիաների ընթացքում)
Ծրագրում նշված բոլոր մուտքի տոմսերը
Կոնյակի համտեսում «ԱՐԱՐԱՏ» կոնյակի գործարանում (ստանդարտ փաթեթ)
Պրոֆեսիոնալ անգլախոս գիդի ծառայություններ նշված օրերին (2-6 հոգանոց խմբերի համար գիդ/վարորդի ծառայություններ)

Vardavar is the biggest summer holiday in the Armenian holiday calendar. It dates back to ancient times and is a festival of worship of Nature. In pagan Armenia this holiday was dedicated to Astghik, the goddess of love and beauty. She poured rosewater on everyone and thus bestowed love on everyone. After the adoption of Christianity, the church gave the holiday a religious meaning. On this day the feast of the Transfiguration of the Lord is celebrated. During the celebration, everyone pours water on each other.
ARRIVAL. YEREVAN
Arrival. Meeting at the international airport ‘Zvartnots’. Transfer and accommodation at the hotel. Free time.
EREVAN - ECHMIADZIN - ZVARTNOTS - ARARAT BRANDY FACTORY - EREVAN
Breakfast at the hotel. Excursion to Echmiadzin. Echmiadzin Cathedral is considered one of the oldest monuments of Christianity (UNESCO heritage). Echmiadzin Cathedral is the spiritual centre of the Armenian Apostolic Church, as well as the residence of the Catholicos of All Armenians.
Visit to Zvartnots Temple (UNESCO heritage). This marvellous temple is the result of the vast experience and creativity of Armenian architects of the 7th century.
City tour of Yerevan, which includes the city centre, Republic Square, Cascade, Opera House, Sports and Concert Complex.
Then visit to the legendary ‘Ararat’ cognac factory. Excursion and tasting of cognac.
Walk along the Cascade. Cascade is an open-air park-museum, where really impressive samples of modern sculptural art are presented. By the way, it is the only park in the world where two works of the famous sculptor Fernando Botero are presented at once. Free time.
EREVAN - GEGHARD - GARNI (PARTICIPATION IN VARDAVAR CELEBRATION) - EREVAN
Breakfast at the hotel. Excursion to Geghard (UNESCO heritage). The famous Geghard Monastery is located in Kotayk district. The monastery complex was built in the 12th-13th centuries. At first it was called Ayrivank (Cave Monastery), but later it was renamed Geghard (Spear), with which, according to legend, a Roman legionary pierced Christ.
Visit to the pagan temple of Garni (1st century BC). This temple is the only monument of its kind from the Hellenistic era preserved on the territory of Armenia. The temple of Garni was dedicated to the ancient Armenian god of the Sun.
Participation in the celebration of Vardavar. The name of the holiday ‘Vardavar’ (or ‘Vardaman’) comes from the word ‘vard’ (rose) and means ‘to shower with roses’. The holiday starts from the very early morning, everyone sprinkles water on each other, regardless of age, gender and social status.
It is not allowed to be offended or displeased, because it is believed that water has healing powers on this day. The holiday is accompanied by traditional songs, dances and games. Lunch and participation in Armenian Lavash master-class.
EREVAN - LAKE SEVAN - DILIJAN - EREVAN
Breakfast at the hotel. Excursion to Lake Sevan. Lake Sevan, the ‘Blue Pearl’ of Armenia, is the largest lake in the Caucasus and one of the largest mountain freshwater lakes in the world. Beautiful nature and crystal clear water create perfect conditions for your holiday. We will visit Sevan peninsula, from where you can enjoy the beauty of the lake. One of the oldest churches in Armenia - Sevanavank Monastery (IV century) is located on the peninsula.
Transfer to Dilijan, one of the most popular resorts in Armenia. Dilijan is famous for its marvelous nature. Thanks to the dense mountain forests surrounding the city, the air of Dilijan is characterized by crystal purity. It is no coincidence that Dilijan is sometimes called ‘Armenian Switzerland’.
DAY OF DEPARTURE
Breakfast at the hotel. Transfer to the international airport. Departure.
- All transfers specified in the program
- Accommodation 4 nights in a hotel in Yerevan
- Breakfasts
- 3 lunches (during excursions)
- All entrance tickets specified in the program
- Brandy tasting in ArArAt Brandy Factory (standard package)
- Services of a professional English speaking guide on the specified days (for groups of 2-6 people guide/driver services)