Վարդավառը հայկական տոնացույցի ամենամեծ ամառային տոնն է։ Այն իր արմատներով գալիս է հնագույն ժամանակներից և բնությանը նվիրված երկրպագության տոն է։ Հեթանոսական Հայաստանում այս տոնը նվիրված էր սիրո և գեղեցկության աստվածուհի Աստղիկին։ Նա վարդաջուր էր ցողում բոլորին և այդպես սեր պարգևում բոլորին։ Քրիստոնեությունն ընդունելուց հետո եկեղեցին տոնին կրոնական իմաստ տվեց։ Այս օրը նշվում է Տիրոջ Պայծառակերպության տոնը։ Տոնակատարության ընթացքում բոլորը ջուր են ցողում միմյանց վրա։
ԺԱՄԱՆՈՒՄ. ԵՐԵՎԱՆ
Ժամանում։ Դիմավորում «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում։ Տեղափոխում և հյուրանոցում հանգրվանում։ Ազատ ժամանակ։
ԵՐԵՎԱՆ - ԷՋՄԻԱԾԻՆ - ԶՎԱՐԹՆՈՑ - «ԱՐԱՐԱՏ» ԿՈՆՅԱԿԻ ԳործԱՐԱՆ - ԵՐԵՎԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում։ Էքսկուրսիա դեպի Էջմիածին։ Էջմիածնի Մայր Տաճարը համարվում է քրիստոնեության հնագույն հուշարձաններից մեկը (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգություն)։ Էջմիածնի Մայր Տաճարը Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևոր կենտրոնն է, ինչպես նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նստավայրը։
Այցելություն Զվարթնոցի տաճար (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգություն)։ Այս հրաշալի տաճարը 7-րդ դարի հայ ճարտարապետների հարուստ փորձի և ստեղծագործական մտքի արդյունք է։
Երևանի քաղաքային շրջագայություն, որը ներառում է քաղաքի կենտրոնը, Հանրապետության հրապարակը, Կասկադը, Օպերայի և բալետի թատրոնը, Սպորտի և համերգային համալիրը։
Այնուհետև այցելություն լեգենդար «Արարատ» կոնյակի գործարան։ Էքսկուրսիա և կոնյակի համտեսում։
Զբոսանք Կասկադով։ Կասկադը բացօթյա թանգարան-պարտեզ է, որտեղ ներկայացված են ժամանակակից քանդակագործական արվեստի իսկապես տպավորիչ նմուշներ։ Ի դեպ, այն աշխարհում միակ պարտեզն է, որտեղ միաժամանակ ներկայացված են հայտնի քանդակագործ Ֆեռնանդո Բոտերոյի երկու աշխատանքները։ Ազատ ժամանակ։
ԵՐԵՎԱՆ - ԳԵՂԱՐԴ - ԳԱՌՆԻ (ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՎԱՐԴԱՎԱՌԻ ՏՈՆԱԿԱՏԱՐՈՒԹՅԱՆԸ) - ԵՐԵՎԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում։ Էքսկուրսիա դեպի Գեղարդ (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգություն)։ Հայտնի Գեղարդի վանքը գտնվում է Կոտայքի մարզում։ Վանական համալիրը կառուցվել է 12-13-րդ դարերում։ Սկզբում այն կոչվել է Այրիվանք, սակայն հետագայում վերանվանվել է Գեղարդ (նիզակ), որով, ըստ ավանդության, հռոմեացի լեգեոնականը խոցել է Քրիստոսին։
Այցելություն Գառնիի հեթանոսական տաճար (մ.թ.ա. 1-ին դար)։ Այս տաճարը հելլենիստական դարաշրջանի իր տեսակի մեջ միակ պահպանված հուշարձանն է Հայաստանի տարածքում։ Գառնիի տաճարը նվիրված է եղել հին հայկական Արեգակի աստծուն։
Մասնակցություն Վարդավառի տոնակատարությանը։ «Վարդավառ» (կամ «Վարդաման») տոնի անունը ծագել է «վարդ» բառից և նշանակում է «վարդերով ցողել»։ Տոնը սկսվում է շատ վաղ առավոտից, բոլորը ջուր են ցողում միմյանց վրա՝ անկախ տարիքից, սեռից և սոցիալական կարգավիճակից։
Չի թույլատրվում նեղանալ կամ դժգոհել, քանի որ համարվում է, որ այս օրը ջուրն ունի բուժիչ հատկություններ։ Տոնը ուղեկցվում է ավանդական երգերով, պարերով և խաղերով։ Ճաշ և մասնակցություն հայկական լավաշի թխման վարպետության դասին։
Վերադարձ Երևան։ Գիշերակաց հյուրանոցում։
ԵՐԵՎԱՆ - ՍԵՎԱՆ ԼԻՃ - ԴԻԼԻՋԱՆ - ԵՐԵՎԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում։ Էքսկուրսիա դեպի Սևան լիճ։ Սևան լիճը՝ Հայաստանի «Կապույտ մարգարիտը», Կովկասի ամենամեծ լիճն է և աշխարհի խոշորագույն լեռնային քաղցրահամ լճերից մեկը։ Գեղեցիկ բնությունն ու բյուրեղյա մաքուր ջուրը կատարյալ պայմաններ են ստեղծում ձեր հանգստի համար։ Մենք կայցելենք Սևանի թերակղզի, որտեղից կարող եք վայելել լճի գեղեցկությունը։ Թերակղզում է գտնվում Հայաստանի հնագույն եկեղեցիներից մեկը՝ Սևանավանքի վանքը (IV դար)։
Տեղափոխում Դիլիջան, Հայաստանի ամենահայտնի առողջարաններից մեկը։ Դիլիջանը հայտնի է իր հրաշալի բնությամբ։ Քաղաքը շրջապատող խիտ լեռնային անտառների շնորհիվ Դիլիջանի օդը բնութագրվում է բյուրեղյա մաքրությամբ։ Պատահական չէ, որ Դիլիջանը երբեմն անվանում են «Հայկական Շվեյցարիա»։
Նախաճաշ հյուրանոցում։ Տեղափոխում դեպի միջազգային օդանավակայան։ Մեկնում։
Ծրագրում նշված բոլոր տեղափոխումները
Հյուրանոցում 4 գիշերակաց Երևանում
Նախաճաշեր
3 ճաշ (էքսկուրսիաների ընթացքում)
Ծրագրում նշված բոլոր մուտքի տոմսերը
Կոնյակի համտեսում «ԱՐԱՐԱՏ» կոնյակի գործարանում (ստանդարտ փաթեթ)
Պրոֆեսիոնալ անգլախոս գիդի ծառայություններ նշված օրերին (2-6 հոգանոց խմբերի համար գիդ/վարորդի ծառայություններ)

В армянском праздничном календаре праздник Вардавар является самым большим летним праздником. Он уходит корнями в глубокую древность и представляет собой праздник поклонения Природе. В языческой Армении этот праздник посвящали богине любви и красоты Астхик. Она обливала всех розовой водой и тем одаривала всех любовью. После принятия христианства церковь придала празднику религиозный смысл. В этот день отмечается праздник Преображения Господня. Во время празднования все обливают друг друга водой.
Прилет. Встреча в международном аэропорту “Звартноц”. Трансфер и размещение в отеле. Свободное время.
ЕРЕВАН – ЭЧМИАДЗИН – ЗВАРТНОЦ – ARARAT BRANDY FACTORY – ЕРЕВАН
Завтрак в отеле. Экскурсия в Эчмиадзин. Эчмиадзинский Кафедральный Собор считается одним из самых древних памятников христианства (наследие ЮНЕСКО). Эчмиадзинский Кафедральный Собор является духовным центром Армянской Апостольской Церкви, а также резиденцией Католикоса Всех Армян.
Посещение храма Звартноц (наследие ЮНЕСКО). Этот изумительный храм - результат огромного опыта и творческого потенциала армянских архитекторов 7-го столетия.
Обзорная экскурсия по Еревану, которая включает центр города, площадь Республики, Каскад, Оперу, спортивно-концертный Комплекс.
Далее посещение легендарного коньячного завода «Арарат». Экскурсия и дегустация коньяка.
Прогулка по Каскаду. Каскад – это парк-музей под открытым небом, где представлены действительно впечатляющие образцы современного скульптурного искусства. Кстати, это единственный в мире парк, где представлены сразу две работы знаменитого скульптора Фернандо Ботеро. Свободное время.
ЕРЕВАН – ГЕГАРД – ГАРНИ (УЧАСТИЕ В ПРАЗДНОВАНИИ ВАРДАВАРА) – ЕРЕВАН
Завтрак в отеле. Экскурсия в Гегард (наследие ЮНЕСКО). Знаменитый монастырь Гегарда находится в районе Котайка. Монастырский комплекс был сооружен в 12-13 вв. Вначале он назывался Айриванк (Пещерный монастырь), но впоследствии его переименовали в Гегард (Копье), которым, по преданию, римский легионер пронзил Христа.
Посещение языческого храма Гарни (1 в. до н.э.). Этот храм, единственный в своем роде памятник, относящийся к эпохе эллинизма, который сохранился на территории Армении. Храм Гарни был посвящён древнеармянскому богу Солнца.
Участие в праздновании Вардавара. Название праздника «Вардавар» (или «Вардаман») происходит от слова «вард» (роза) и означает «осыпать розами». Праздник начинается с самого раннего утра, все поливают друг друга водой, кто из чего может, невзирая при этом на возраст, пол и общественное положение.
Обижаться или проявлять недовольство нельзя, потому что считается, что в этот день вода обладает целебной силой. Праздник сопровождается традиционными песнями, танцами и играми. Обед и участие в мастер-классе по приготовлению армянского Лаваша.
ЕРЕВАН – ОЗЕРО СЕВАН – ДИЛИЖАН – ЕРЕВАН
Завтрак в отеле. Экскурсия на озеро Севан. Озеро Севан - "Голубая жемчужина" Армении, является самым крупным озером Кавказа и одним из самых больших горных пресноводных озер в мире. Красивая природа и кристально чистая вода создают прекрасные условия для Вашего отдыха. Мы посетим Севанский полуостров, откуда можно насладиться красотой озера. На полуострове находится одна из самых старых церквей Армении - монастырь Севанаванк (IV в.).
Переезд в Дилижан, один из самых популярных курортов Армении. Дилижан славится своей восхитительной природой. Благодаря окружающим город густым горным лесам, воздух Дилижана отличается кристальной чистотой. Неслучайно Дилижан иногда называют «армянской Швейцарией».
ДЕНЬ ВЫЛЕТА
Завтрак в отеле. Трансфер в международный аэропорт. Вылет.
- Все трансферы, указанные в программе
- Проживание 4 ночи в отеле Ани Централ Инн 4*
- Завтраки
- 3 обеда (во время экскурсий)
- Все входные билеты, указанные в программе
- Дегустация коньяка в коньячном заводе АрАрАт (стандартный пакет)
- Услуги профессионального русскоговорящего гида в указанные дни (для групп 2-6 чел. услуги гида/водителя)