Հնագույն ծագում. հայկական գինեգործության Ժառանգությունը հազարամյակների պատմություն ունի, և կան վկայություններ, որ այս տարածաշրջանը եղել է գինու արտադրության ամենավաղ վայրերից մեկը: Պատմական գրառումներն ու հնագիտական գտածոները թույլ են տալիս հետևել առնվազն 6000 տարվա վաղեմության գինեգործության պատմությանը Հայաստանում, ինչը այն դարձնում է աշխարհի ամենահին գինեգործական շրջաններից մեկը:
Խաղողի յուրահատուկ տեսակներ. Հայաստանը կարող է պարծենալ խաղողի տեղական սորտերի հարուստ բազմազանությամբ, որոնցից մի քանիսը բացառիկ են տարածաշրջանի համար: Խաղողի այս յուրահատուկ տեսակները, ինչպիսիք են Արենի Նուարը և Ոսկեհատը, հայկական գինիներին տալիս են յուրահատուկ համ և հատկանիշներ: Երկրի բազմազան տերրուարն իր բազմազան միկրոկլիմայով և հողերով էլ ավելի է ուժեղացնում հայկական գինիների բարդությունն ու հարստությունը:
Գինեգործության ավանդական մեթոդներ. հայկական գինեգործությունը հաճախ օգտագործում է ավանդական մեթոդներ, որոնք փոխանցվել են սերնդեսերունդ: Ուշագրավ մեթոդներից է "Կարաս" կոչվող կավե անոթների օգտագործումը խմորման և հնեցման համար ։ Այս հնագույն պրակտիկան, որը նախորդել է գինեգործության ժամանակակից տեխնոլոգիաներին, մինչ օրս կիրառվում է բազմաթիվ հայ գինեգործների կողմից ՝ նպաստելով երկրի գինեգործական ժառանգության և հայկական գինիների յուրահատուկ համային հատկանիշների պահպանմանը:
Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան ժամանելուն պես ձեզ կտեղափոխեն Երևանի ձեր հյուրանոց, որտեղ ձեր արկածը կսկսվի Հանրապետության հրապարակով, Հյուսիսային պողոտայով և օպերային թատրոնով շրջագայությամբ: Քայլեք Կասկադի բացօթյա այգի-թանգարանում ՝ Ժամանակակից քանդակներով և քաղաքի ցնցող տեսարաններով: Այցելեք Հաղթանակի զբոսայգի և Մայր Հայաստանի արձան, Այնուհետև այցելեք Կարմիր բլուր հնավայրը, որտեղ գտնվում է Թեյշեբաինի ամրացված քաղաքը: Ավարտեք ձեր օրը համեղ գինու համտեսով Wine Art Winery-ում:
Բացահայտեք Ագարակի հնավայրը, որը հայտնի է իր ընդարձակ քարանձավներով և վաղ բրոնզեդարյան ժայռափոր կառույցներով: Այցելեք Վան Արդի գինու գործարան ՝ օրգանական և կենսադինամիկ գինեգործության փորձի համար: Այցելեք Էջմիածին ՝ աշխարհի ամենահին մայր տաճարը և Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևոր կենտրոնը, որից հետո այցելեք գինու համտես Ալլուրիա գինեգործարանում, որը հայտնի է իր տեղական հայկական խաղողից պատրաստված գինիներով:
Սկսեք ձեր ճանապարհորդությունը ՝ այցելելով Խոր Վիրապ վանք, որտեղից բացվում է Արարատ լեռան հիասքանչ տեսարան: Բացահայտեք Արենիի քարանձավը, որը հարուստ է պղնձաքարային դարի հնագիտական գանձերով և այցելեք Արենի գինու գործարան ՝ համտեսելու համար: Ուղևորվեք 13-14-րդ դարերի հայկական ճարտարապետության գլուխգործոց Նորավանքի հիասքանչ վանք և վերադարձեք Երևան ձեր վերջին երեկոյին:
Վայելեք Նախաճաշ հյուրանոցում Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան ձեր տեղափոխությունից առաջ, որը կամփոփի ձեր հետաքրքրաշարժ ճանապարհորդությունը Հայաստանի պատմական և մշակութային տեսարժան վայրերով:
ԺԱՄԱՆՈՒՄ․ ՇՐՋԱՅՑ ԵՐևԱՆՈՒՄ. ԿԱՐՄԻՐ ԲԼՈՒՐ ԳՅՈՒՂ-WINEART ԳԻՆՈՒ ԳՈՐԾԱՐԱՆ
Դիմավորում "Զվարթնոց" միջազգային օդանավակայանում: Տեղափոխում և տեղավորում հյուրանոցում:
Անմոռանալի շրջայց քաղաքի կենտրոնում, որն իր մեջ ներառում է Հանրապետության հրապարակ, Հյուսիսային պողոտա, Օպերային թատրոն: Զբոսանք Կասկադում: Սա բացօթյա զբոսայգի-թանգարան է, որտեղ ներկայացված են ժամանակակից քանդակագործական արվեստի իսկապես տպավորիչ նմուշներ: Ի դեպ, սա աշխարհի միակ զբոսայգին է, որտեղ ներկայացված են հայտնի քանդակագործ Ֆերնանդո Բոտերոյի երկու աշխատանքները: Այստեղ դուք կարող եք վայելել հիասքանչ համայնապատկերային տեսարան դեպի ամբողջ քաղաքը ։ Այնուհետև այցելեք Հաղթանակի զբոսայգի և Մայր Հայաստանի արձան:
Շարունակենք մեր ճանապարհորդությունը դեպի Կարմիր բլուր բնակավայր։ Կարմիր բլուր հնագիտական հուշարձանը գտնվում է Հրազդան գետի ափին, Երևանի հարավ-արևմտյան ծայրամասում: Թեյշեբաինի-Թեյշեբաինի ամրացված քաղաքը հիմնադրվել է Մ.թ. ա. 685-645 թվականներին ուրարտական թագավոր Ռուսա իի-ի կողմից ՝ Ի պատիվ Թեյշեբա Աստծո: Այն գտնվում է Երևանի արվարձանի հարավ-արևմտյան մասում գտնվող Կարմիր բլուր բլրի վրա ։
Մենք կավարտենք մեր շրջագայությունը Wine Art Winery-ում, որտեղ դուք կարող եք վայելել գինին և հմայիչ մթնոլորտը: Wine Art-ը ստեղծում է գինու էությունը ՝ խնամքով պահպանելով հայկական գինեգործության ժառանգությունը, որը ոչ միայն ոգեշնչում է վայելել պահը, այլև հիանալ գինու հետ միահյուսված կյանքի գեղեցկությամբ: Գիշերակաց հյուրանոցում:
ԵՐևԱՆ-ԱԳԱՐԱԿԻ ՀՆԱՎԱՅՐ – ՎԱՆ ԱՐԴԻ ԳԻՆՈՒ ԳՈՐԾԱՐԱՆ-ԷՋՄԻԱԾԻՆ – ԱԼՈՒՐԻԱ ԳԻՆՈՒ ԳՈՐԾԱՐԱՆ-ԵՐևԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում: Ուղևորություն դեպի Ագարակի հնավայր: Հուշարձանի հիմնական առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ բնակավայրի ամբողջ տարածքը և նրա շրջակայքը ծածկված են քարանձավային և ժայռային կառույցների հսկայական համալիրներով ։ Դրանց մեծ մասը կապված է Ագարակի վաղ բրոնզեդարյան բնակավայրի հետ ։
Շարունակենք մեր ճանապարհորդությունը դեպի Van Ardi գինեգործարան։ Վան Արդիի աշխատակիցները, հենվելով ինչպես գիտության, այնպես էլ հոգու վրա, հավատում են, որ որթատունկն ու գինին կենդանի, շնչող օրգանիզմներ են, որոնք կլանում են իրենց շրջապատող էներգիան: Սա գինեգործության օրգանական և բիոդինամիկ մոտեցումների հիմքն է և մաս է կազմում այն բանի, ինչը Վան Արդիի փորձը դարձնում է այդքան եզակի: Էքսկուրսիա և գինու համտես:
Հաջորդ ուղևորությունը Էջմիածին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Մայր Եկեղեցին է, որը գտնվում է մի քաղաքում, որը հայտնի է նաև որպես Էջմիածին կամ Վաղարշապատ, Հայաստան: Այն սովորաբար համարվում է հին Հայաստանում կառուցված առաջին տաճարը և հաճախ համարվում է աշխարհի ամենահին տաճարը։ Մոտակայքում գտնվող վաղ միջնադարի մի քանի կարևոր եկեղեցիների հետ միասին տաճարը 2000 թվականին ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ։
Այնուհետև այցելություն Alluria Winery, շրջայց և գինու համտես: Ոգեշնչված մի քանի հարյուրամյա գինեգործության ընտանեկան ավանդույթներից ՝ Alluria winery ընկերությունը ստեղծել է գինիներ Հայաստանի տեղական խաղողի տեսակներից, որոնք աճեցվել են սեփական խաղողի այգիներում:
Վերադարձ Երևան: Գիշերակաց հյուրանոցում:
ԵՐևԱՆ-ԽՈՐ ՎԻՐԱՊ-ԱՐԵՆԻ ՔԱՐԱՆՁԱՎ – ՀԻՆ ԱՐԵՆԻ ԳԻՆՈՒ ԳՈՐԾԱՐԱՆ – ՆՈՐԱՎԱՆՔ – ԵՐևԱՆ
Նախաճաշ հյուրանոցում և տեղափոխում Խոր Վիրապ վանք: Վանքը հայտնի է իր դիրքով բիբլիական Արարատ լեռան ստորոտին, որտեղ, ըստ ավանդության, Նոյը համաշխարհային ջրհեղեղից հետո հայտնվել է տապանի վրա:
Էքսկուրսիա դեպի Արենի քարանձավ, որը գտնվում է ծովի մակարդակից մոտ 1080 մ բարձրության վրա, հետազոտողները հայտնաբերել են մի քանի մշակութային շերտեր, այդ թվում ՝ պղնձե-քարե դարի համալիր ՝ կավային շինություններով, որոնք թվագրվում են մ.թ. ա. 4200-3500 թվականներով:
Այցելություն Արենիի գինու գործարան և գինու համտես:
Շարունակենք մեր էքսկուրսիան դեպի Նորավանք ՝ հայկական վանական համալիր, որը կառուցվել է 13-14-րդ դարերում ։ Երբեմն վանքը անվանում են Ամաղու Նորավանք ՝ տարբերելու համար։ Նորավանքի Բհենո վանքից է ։ Որը գտնվում է Գորիս քաղաքի մոտ։ Վերադարձ Երևան: Գիշերակաց հյուրանոցում:

Ancient Origins: Armenian winemaking heritage dates back thousands of years, with evidence suggesting that the region was one of the earliest sites of wine production. Historical records and archaeological findings trace winemaking in Armenia to at least 6,000 years ago, making it one of the oldest winemaking regions in the world.
Unique Grape Varieties: Armenia boasts a rich diversity of indigenous grape varieties, some of which are exclusive to the region. These unique grapes, such as Areni Noir and Voskehat, contribute to the distinct flavors and characteristics found in Armenian wines. The country's diverse terroir, with its varying microclimates and soils, further enhances the complexity and richness of Armenian wines.
Traditional Winemaking Techniques: Armenian winemaking often incorporates traditional methods that have been passed down through generations. One notable technique is the use of clay vessels called "karas" for fermentation and aging. This ancient practice, which predates modern winemaking technologies, is still utilized by many Armenian winemakers today, contributing to the preservation of the country's winemaking heritage and the unique flavor profiles of Armenian wines.
Upon arriving at Zvartnots International Airport, you'll be transferred to your hotel in Yerevan, where your adventure begins with a tour of Republic Square, Northern Avenue, and the Opera House. Enjoy a stroll through Cascade, an open-air park-museum featuring modern sculptures and stunning city views. Visit Victory Park and the Statue of Mother Armenia before exploring the ancient Karmir Blur settlement, home to the fortified city of Teishebaini. End your day with a delightful wine tasting at Wine Art winery.
Discover the Agarak ancient settlement, known for its extensive cave and rock-cut structures from the Early Bronze Age. Continue to Van Ardi winery for an organic and biodynamic winemaking experience. Visit Echmiadzin, the oldest cathedral in the world and the spiritual center of the Armenian Apostolic Church, followed by a wine tasting at Alluria winery, known for its wines made from indigenous Armenian grapes.
Start your journey to Khor Virap Monastery, offering breathtaking views of Mount Ararat. Explore Areni Cave, rich in archaeological treasures from the Copper-Stone Age, and visit Areni wine factory for a tasting session. Proceed to the stunning Noravank Monastery, a masterpiece of 13th-14th century Armenian architecture, and return to Yerevan for your final night.
Enjoy breakfast at the hotel before your transfer to Zvartnots International Airport, bringing an end to your captivating journey through Armenia’s historical and cultural wonders.
ARRIVAL. YEREVAN CITY TOUR KARMIR BLUR SETTLEMENT – WINEART WINERY
Meeting at “Zvartnots” international airport. Transfer and check-in to the hotel.
Unforgettable sightseeing tour in the city center, which includes Republic Square, Northern Avenue, Opera House. Walk along the Cascade. This is an open-air park-museum, where are presented truly impressive examples of modern sculptural art. By the way, this is the only park in the world where are presented two works by the famous sculptor Fernando Botero. Here you can enjoy a stunning panoramic view of the entire city. Afterward, visit the Victory Park and Statue of Mother Armenia.
Continue our trip to Karmir Blur settlement. The Karmir Blur archaeological site is situated on the banks of the Hrazdan River, in the south-western periphery of Yerevan. Teishebaini - The fortified city of Teishebaini was founded in 685-645 B.C. by Urartian King Rusa II, in honor of God Teisheba. It is situated on the Karmir Blur Hill in the south-western part of Yerevan suburb.
We will finish our tour in Wine Art winery, where you can enjoy wine and an enchanting atmosphere. Wine Art craft the essence of wine, cherishing the heritage of Armenian winemaking that not only inspires to savor the moment but also to revel in the beauty of life intertwined with wine. Overnight at the hotel.
YEREVAN – AGARAK ANCIENT SETTLEMENT – VAN ARDI WINERY – ECHMIADZIN – ALLURIA WINERY – YEREVAN
Breakfast at the hotel. Drive to Agarak ancient settlement. One of the main features of the monument is that the entire territory of the settlement and its surroundings are covered with huge complexes of cave and rock cut structures. Most of them are associated with the Early Bronze Age settlement of Agarak.
Continue our trip to Van Ardi winery. Grounded in both science and soul, at Van Ardi believe that the vine and wine are living, breathing organisms that pick up on the energy surround them with. This is the basis of organic and biodynamic approaches to winemaking and is part of what makes the Van Ardi experience so unique. Excursion and degustation of wine.
Next drive to Echmiadzin – the mother church of the Armenian Apostolic Church, located in the city dually known as Echmiadzin or Vagharshapat, Armenia. It is usually considered the first cathedral built in ancient Armenia, and often regarded the oldest cathedral in the world. Along with several important early medieval churches located nearby, the cathedral was listed as a World Heritage Site by UNESCO in 2000.
Than visit to Alluria winery, excursion and degustation of wine. Inspired by the family winemaking traditions coming from several centuries Alluria winery created wines from Armenian indigenous grape varieties grown in our own vineyards.
YEREVAN – KHOR VIRAP - ARENI CAVE – HIN ARENI WINERY – NORAVANK – YEREVAN
Breakfast at the hotel and transfer to Khor Virap Monastery. The monastery is known for its location at the foot of the biblical Mount Ararat , on which, according to legend, Noah ended up on the ark after the Flood.
Excursion to Areni cave, which is located at an altitude of about 1080 m above sea level, researchers have discovered several cultural layers, including a complex of the Copper-Stone Age with adobe structures dating back to 4200-3500 BC.
Visit to Areni wine factory and degustation of wine.
Continue our tour to Noravank - an Armenian monastic complex, which was built in the 13th – 14th centuries. Sometimes the monastery is called Amagu Noravank to distinguish. It from the Bheno Noravank monastery. Which is near of city Goris. Return to Yerevan. Overnight at the hotel.