Հայաստանը հարուստ պատմություն, մշակույթ և ավանդույթներ ունեցող երկիր է, և այդ ամենը հրաշալի արտահայտվում են փառատոներում: Հայաստանում շատ են երաժշտական փառատոնները, մշակութային միջոցառումները, որոնք արտացոլում են նրա պատմական հին մշակութային ժառանգությունը և ժամանակակից ստեղծագործությունը: Անկախ նրանից, թե դուք գտնվում եք աշխույժ մայրաքաղաք Երևանում, թե հմայիչ Գյումրիում, Իջևանում, Դիլիջանում, Արենիում, Եղեգնաձորում կամ Սևանում, միշտ տեղի է ունենում մի բան, որը հրավիրում է ձեզ վերապրել Հայաստանի հոգին:
Եկեք ծանոթանանք հայկական փառատոների բազմազան և գունեղ աշխարհին:
Փառատոներ Երևանում. Հայաստանի սիրտը
Գինու օրեր Երևանում. հարգանքի տուրք ավանդույթներին
Մայրաքաղաք Երևանը Հայաստանի մշակութային և տնտեսական կենտրոնն է, և այստեղ անցկացվում են երկրի ամենահայտնի փառատոններից մի քանիսը: Ամենասպասված իրադարձություններից մեկը գինու օրերն են Երևանում, որոնք անցկացվում են ամեն մայիս։
Այս փառատոնը քաղաքի փողոցները վերածում է հայկական գինեգործության աշխույժ տոնի: Այցելուները կարող են զբոսնել Սարյան փողոցով՝ համտեսելով տեղական գինիների լայն տեսականի՝ համադրված հայկական խոհանոցի նրբաճաշակ ուտեստների հետ: Մթնոլորտը տոնական է, իսկ կենդանի երաժշտական կատարումները ուրախություն են հաղորդում միջոցառմանը: Գինու օրերը Երևանում հրաշալի հնարավորություն են ծանոթանալու Հայաստանի հյուրընկալությանը և գինեգործական մշակույթի հարուստ ավանդույթներին:
“Ոսկե ծիրան” միջազգային կինոփառատոն. կինեմատոգրաֆիական տոն
Երևանում ևս մեկ խոշոր իրադարձություն է “Ոսկե ծիրան” միջազգային կինոփառատոնը, որն անցկացվում է ամեն հուլիս ամսին: Այս հեղինակավոր փառատոնը հավաքում է կինոգործիչներին, դերասաններին և կինոյի սիրահարներին ամբողջ աշխարհից՝ նշելու կինոարտադրության արվեստի օրը: Տարբեր ժանրերի և երկրների ֆիլմերի ցուցադրությունների շնորհիվ փառատոնը հարթակ է տրամադրում իր աշխատանքները ցուցադրելու ինչպես ճանաչված, այնպես էլ սկսնակ կինոգործիչներին: “Ոսկե ծիրան” փառատոնի անվանումը խորհրդանշում է Հայաստանի ազգային միրգը և արտացոլում երկրի նվիրվածությունը ապրելու և ստեղծագործելու:
“Երաժշտության գիշեր Երևանում” (Yerevan Music Night): հնչյունների Սիմֆոնիա
Երաժշտասերների համար” երաժշտության գիշեր Երևանում ” – ը իրադարձություն է, որը չի կարելի բաց թողնել: Այս փառատոնը, որն անցկացվում է քաղաքի տարբեր վայրերում, ցուցադրում է երաժշտական ժանրերի լայն տեսականի ՝ դասականից մինչև ջազ, ռոք և ժողովրդական: Տեղական և արտասահմանյան նկարիչները հավաքվում են միասին՝ ստեղծելու կախարդական մթնոլորտ, որը ռեզոնանս է ունենում ամբողջ քաղաքում: Անկախ նրանից, թե հայկական ավանդական դուդուկի երաժշտության, թե ժամանակակից էլեկտրոնային ռիթմերի սիրահար եք, Yerevan Music Night-ում բոլորի համար ինչ-որ բան կա:
Գյումրի` արվեստի և կենսունակության քաղաք
Վարդավառը Գյումրիում, ջրի և զվարճանքի փառատոն
Գյումրին ՝ Հայաստանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքը, հայտնի է իր գեղարվեստական ժառանգությամբ և կենսուրախ ոգով։ Այստեղ ամենահայտնի փառատոներից մեկը Վարդավառն է, որը նշվում է Զատիկին հաջորդող յոթերորդ կիրակի օրը։ Հինավուրց այս տոնը, որն իր արմատներն ունի հեթանոսական ավանդույթի մեջ, նշանավորվում է միմյանց վրա ջուր լցնելու կատակային ավանդույթով: Գյումրիում Վարդավառը տոնում են մեծ խանդավառությամբ, բոլոր տարիքի մարդիկ փողոց են դուրս գալիս ջրային մարտերի, երաժշտության ու պարերի համար: Քաղաքի պատմական ճարտարապետությունը հետաքրքիր ֆոն է ստեղծում տոնական միջոցառումների համար, ինչը նրանց իսկապես յուրահատուկ է դարձնում:
“Գյումրու Վերածնունդ” արվեստի փառատոն` մշակույթի Վերածնունդ
“Գյումրու վերածնունդ” արվեստների փառատոնը, որն ամեն տարի անցկացվում է սեպտեմբերին, քաղաքի վառ մշակութային կյանքի վկայությունն է: Այս փառատոնը միավորում է նկարիչներ, երաժիշտներ և արվեստագետների՝ Հայաստանից և արտերկրից՝ նշելու քաղաքի գեղարվեստական հարուստ ավանդույթները: Միջոցառման շրջանակներում տեղի են ունենում ցուցահանդեսներ, կենդանի կատարումներ և վարպետության դասեր ՝ ուղղված արվեստի մասսայականացմանը և Գյումրիի մշակութային ժառանգության պահպանմանը: Փառատոնը ստեղծագործության և կենսունակության տոն է, որն արտացոլում է 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժից հետո քաղաքի վերականգնումն ու աճը:
Իջևան և Դիլիջան. բնությունը հանդիպում է մշակույթին
Թթի փառատոն Իջևանում. անուշ անելու ավանդույթ
Գեղատեսիլ Իջևան քաղաքում ամեն տարի անցկացվում է թթի փառատոն՝ նվիրված Հայաստանի ամենասիրված մրգերից մեկին: Այս փառատոնում, որն անցկացվում է ամեն հուլիս, ցուցադրվում են հայկական խոհանոցում թթի օգտագործման տարբեր եղանակներ ՝ ավանդական քաղցրավենիքից մինչև թթի օղի: Միջոցառմանը հնչում է նաև ժողովրդական երաժշտություն, անցկացվում են պարային ներկայացումներ և արհեստների ցուցահանդեսներ, որոնք այցելուներին հնարավորություն են տալիս ծանոթանալ տեղի մշակույթին և ավանդույթներին: Թթի փառատոնը Իջևանի բնական գեղեցկությունը վայելելու իդեալական միջոց է ՝ միաժամանակ վայելելով Հայաստանի բույրերը:
Հովհաննես Շիրազի անվան պոեզիայի փառատոն Դիլիջանում. գրական հարգանքի տուրք
Դիլիջանը, որը հաճախ անվանում են “Հայկական Շվեյցարիա” իր խիտ անտառների և Լեռնային բնապատկերների պատճառով, Հովհաննես Շիրազի անվան պոեզիայի փառատոնի ծննդավայրն է: Հայաստանի ամենասիրված բանաստեղծներից մեկի պատվին անցկացվող այս միջոցառումը գրականության սիրահարներին միավորում է պոեզիայի և գրավոր խոսքի տոնին: Փառատոնի շրջանակներում տեղի են ունենում հայ և օտարազգի բանաստեղծների բանաստեղծական ընթերցումներ, գրական քննարկումներ և ելույթներ: Գտնվելով Դիլիջանի անաղմուկ բնության ֆոնին ՝ փառատոնը խաղաղ և ոգեշնչող վայր է նրանց համար, ովքեր գնահատում են լեզվի և գրականության ուժը:
Արենի և Եղեգնաձոր. Գինի և Ժառանգություն
Գինու փառատոն Արենիում. հին ավանդույթների տոնակատարություն
Արենի գինու փառատոնը, որն անցկացվում է ամեն հոկտեմբեր Արենի գյուղում, Հայաստանում ամենատարածված միջոցառումներից մեկն է: Այս փառատոնը նվիրված է երկրում գինեգործության հնագույն ավանդույթներին, քանի որ Արենին աշխարհի ամենահին գինեգործական շրջաններից մեկն է: Փառատոնի շրջանակներում տեղի են ունենում գինու համտեսներ տեղի գինեգործարաններից, ավանդական երաժշտական և պարային ներկայացումներ, ինչպես նաև խաղողի ճզմանը մասնակցելու հնարավորություն: Խաղողի այգիներով և Նորավանքի վեհաշուք վանքով շրջապատված Արենիի գեղատեսիլ վայրը յուրահատուկ հմայք է հաղորդում միջոցառմանը: Արենիի գինու փառատոնը պարտադիր վայր է գինու սիրահարների և բոլոր նրանց համար, ովքեր հետաքրքրված են Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգությամբ:
Բերքի փառատոն Եղեգնաձորում. զգացմունքների տոն
Հարևան Եղեգնաձորում անցկացվում է ամենամյա բերքի փառատոն ՝ նվիրված տարածաշրջանի գյուղատնտեսական արտադրանքի բերքահավաքին: Սեպտեմբերին անցկացվող այս փառատոնը Հայաստանի հարուստ խոհարարական ավանդույթների ցուցադրությունն է։ Վաճառասեղաններին կարելի է ձեռք բերել թարմ մրգեր, բանջարեղեն, մեղր և տնական մուրաբաներ։ Միջոցառումը ներառում է նաև ավանդական երաժշտություն, պար և արհեստների ցուցահանդեսներ, որոնք ստեղծում են աշխույժ և գունագեղ մթնոլորտ: Եղեգնաձորի բերքի փառատոնն իսկական տոն է ՝ նվիրված տարածաշրջանի բնական հարստությանը և նրա ֆերմերների աշխատասիրությանը:
Սևան. տոն լճի ափին
Սևանի երաժշտական փառատոն. ամառային սաունդթրեք
Սևանա լիճը, որը Հայաստանի ամենամեծ և քաղցրահամ լիճն է, հայտնի վայր է ոչ միայն իր բնական գեղեցկությամբ, այլև “Սևան”երաժշտական փառատոնի շնորհիվ: Այս փառատոնը, որն անցկացվում է ամեն օգոստոս, գրավում է երաժշտասերներին և՛ Հայաստանից և՛ արտերկրից: Փառատոնի ծրագրում տեղացի և արտասահմանցի արտիստների կատարումներն են, որոնք կատարում են ամեն ինչ՝ ռոք և փոփ երաժշտությունից մինչև էլեկտրոնային և ֆոլկ երաժշտություն: Միջոցառումը տեղի է ունենում Սևանա լճի ափին ՝ հիասքանչ երաժշտության և շնչող բնապատկերների յուրահատուկ համադրություն: Երբ արևը մայր է մտնում, երաժշտությունը հնչում է ամբողջ գիշեր ՝ ստեղծելով ամառային անմոռանալի զգացումներ:
“Սևան” միջազգային ռեգատա. Առագաստանավային սպորտ և սպորտային վարպետություն
Ջրային մարզաձևերի սիրահարների համար “Սևան” միջազգային ռեգատան իրադարձություն է, որը չի կարելի բաց թողնել: Ամեն տարի հուլիսին այս ռեգատան Հայաստանից և հարևան երկրներից առագաստանավային սպորտի սիրահարներին հավաքում է մրցումների և ակտիվ հանգստի: Միջոցառումը ներառում է մրցարշավներ, առագաստանավային ցուցադրոմներ և սկսնակների համար առագաստանավային սպորտում իրենց ուժերը փորձելու հնարավորություն: Ռեգատան Սևանա լճի սպորտային վարպետության և բնական գեղեցկության տոնն է, որն այն դարձնում է ամառային սեզոնի գլխավոր իրադարձություններից մեկը:
Հայաստանն այսօր. փառատոն յուրաքանչյուր սեզոնի համար
Հայկական փառատոններն իմ կողքին են. մշակույթի տոն՝ ողջ երկրով մեկ
Անկախ նրանից, թե որտեղ եք գտնվում Հայաստանում, մոտակայքում միշտ կա փառատոն, որը թույլ է տալիս հայացք նետել երկրի հարուստ մշակութային պատմությանը: Երևանի աղմկոտ փողոցներից մինչև Դիլիջանի ու Սևանի հանդարտ բնապատկերներ ՝ յուրաքանչյուր մարզ իր ուրույն տոնն է անցկացնում ՝ արտացոլելով հայկական մշակույթի բազմազանությունն ու կոլորիտը:
Անկախ նրանից, թե դուք հետաքրքրված եք երաժշտությամբ, արվեստով, խոհանոցով, թե սպորտով, Հայաստանի փառատոներում բոլորի համար ինչ-որ բան կա: Այս միջոցառումները և՛ զվարճալի են, և՛ ներկայացնում են երկրի ժառանգությունը, և՛ համախմբում են համայնքները:
Հայ ժողովրդի հոգին առկա է յուրաքանչյուր փառատոնում
Փառատոնները Հայաստանում ավելին են, քան պարզապես միջոցառումներ.դրանք երկրի ինքնության, պատմության և ավանդույթների տոնն են: Անկախ նրանից, թե դուք գինի եք խմում Արենիի գինու փառատոնում, ջրվում եք Վարդավառի ժամանակ փողոցներում, թե ֆիլմ եք դիտում “Ոսկե ծիրան” միջազգային կինոփառատոնում, յուրաքանչյուր փառատոն առաջարկում է յուրահատուկ զգացումներ, որոնք արտացոլում են Հայաստանի սիրտն ու հոգին: Այցելելով փառատոններ Երևանում, Գյումրիում, Իջևանում, Դիլիջանում, Արենիում, Եղեգնաձորում և Սևանում ՝ դուք կբացահայտեք մի երկիր, որը հիշատակում է իր անցյալը և նայում դեպի ապագան, որտեղ յուրաքանչյուր փառատոն հրավեր է զգալու հայկական մշակույթի ջերմությունն ու հարստությունը:

Армения – страна с богатой историей, культурой и традициями, и именно во время фестивалей это особо ощущается. В Армении проводится множество музыкальных фестивалей и культурных мероприятий. Фестивали четко отражают историческое, древнее культурное наследие и современное творчество страны.
Находитесь ли вы в шумной столице Ереван или в очаровательном Гюмри, Иджеване, Дилижане, Арени, Ехегнадзоре или Севане, всегда происходит что-то, что дает вам почуствовать душу Армении.
Ереванские фестивали: сердцебиение Армении
Винные дни в Ереване: тост за традицию
Ереван является культурным и экономическим центром Армении, и в нем проводятся некоторые из самых известных фестивалей в стране. Одним из самых ожидаемых событий являются Винные дни в Ереване, которые проводятся каждый май. Этот фестиваль превращает улицы города в оживленный праздник армянского виноделия. Посетители могут прогуляться по оживленной улице Сарьяна, отведать местные вина в сочетании с вкусной армянской кухней. Атмосфера праздничная, с живыми музыкальными выступлениями. Винные дни в Ереване-идеальный способ познакомиться с гостеприимством и богатыми традициями армянской винной культуры.
Международный Кинофестиваль “Золотой Абрикос”: Кинематографический Праздник
Еще одним крупным событием в Ереване является Международный кинофестиваль “Золотой абрикос”, который проходит каждый июль. Этот престижный фестиваль объединяет кинематографистов, актеров и любителей кино со всего мира, где главной темой является искусство кинопроизводства. Чтобы продемонстрировать свою работу, фестиваль предоставляет платформу как для состоявшихся, так и для начинающих кинематографистов. Показываются фильмы разных жанров. Принимают участие в фестивале многие страны. Название праздника, “Золотой абрикос”, символизирует национальный фрукт Армении и отражает приверженность страны к развитию творчества.
Музыкальная ночь в Ереване: Симфония звуков
Для любителей музыки Ереванский Музыкальный Вечер-это событие, которое нельзя пропустить. Появляясь на различных площадках по всему городу, этот фестиваль демонстрирует широкий спектр музыкальных жанров, от классики до джаза, рока и фолка. Местные и международные художники собираются вместе, чтобы создать волшебную атмосферу. Весь город воодушевляется ею. Являетесь ли вы поклонником традиционной армянской музыки на дудуке или современных электронных ритмов, Ереванский Музыкальный Вечер предлагает нечто особенное для каждого.
Гюмри: Город искусства и непоколебимости
Вардавар в Гюмри: фестиваль воды и веселья
Гюмри, второй по величине город Армении, известен своим художественным наследием и жизнеутверждающим духом. Один из самых популярных фестивалей здесь-Вардавар, который отмечается в седьмое воскресенье после Пасхи. Этот древний фестиваль, уходящий корнями в языческие традиции, отличается игривой традицией поливать друг друга водой. В Гюмри Вардавар празднуется с большим энтузиазмом, люди всех возрастов выходят на улицы ради водных боев, музыки и танцев. Историческая архитектура города является потрясающим фоном для праздника.
Фестиваль искусств эпохи Возрождения в Гюмри: возрождение культуры
Фестиваль искусств эпохи Возрождения в Гюмри, который проводится ежегодно в сентябре, является свидетельством яркой культурной жизни города. Этот фестиваль объединяет художников, музыкантов и исполнителей со всей Армении и за ее пределами, чтобы выделить богатые художественные традиции города. Мероприятие включает в себя выставки, живые выступления и семинары. Всё это направлено на продвижение искусства и сохранение культурного наследия Гюмри. Фестиваль-это праздник творчества и человеческой непоколебимости. Во всём этом мы ощущаем процесс восстановления и рост города после разрушительного землетрясения 1988 года.
Иджеван и Дилижан: природа и культура
Фестиваль шелковицы в Иджеване: вкус традиций
В живописном городе Иджеван ежегодный фестиваль шелковицы-это празднование одной из самых любимых ягод Армении. Каждый июль на этом фестивале демонстрируются многие способы приготовления шелковицы, которые используются в армянской кухне , от традиционных сладостей до тутовой водки. Мероприятие также включает в себя фольклорную музыку, танцевальные представления и выставки ремесел, предлагая посетителям окунуться в местную культуру и традиции. Фестиваль шелковицы-идеальный способ насладиться природной красотой Иджевана, наслаждаясь ароматами Армении.
Фестиваль Поэзии Ованеса Шираза В Дилижане: Литературная Дань Уважения
Дилижан, часто называемый “армянской Швейцарией” из-за пышных лесов и горных ландшафтов, является местом проведения фестиваля поэзии Ованеса Шираза. Это мероприятие, организованное в честь одного из самых любимых поэтов Армении, собирает любителей литературы на праздник поэзии и слова. Во время фестиваля проводятся поэтические чтения, литературные дискуссии и выступления армянских и зарубежных поэтов. На фоне безмятежной природы Дилижана этот фестиваль-мирное и вдохновляющее уединение для тех, кто ценит силу языка и литературы.
Арени и Ехегнадзор: вино и наследие
Фестиваль вина в Арени: празднование древних традиций
Фестиваль вина в Арени, который проводится каждый октябрь в деревне Арени, является одним из самых популярных мероприятий Армении. Этот фестиваль посвящен древним винодельческим традициям страны, поскольку Арени является одним из старейших винодельческих регионов в мире. На фестивале проводятся дегустации вин местных виноделен, проводятся традиционные музыкальные и танцевальные представления, а также участникам предоставляется возможность принять участие в дегустации винограда. Живописное место Арени, окруженное виноградниками и величественным монастырем Нораванк, добавляет особое очарование событию. Фестиваль вина в Арени должен быть интересен любителями вина и всем, кто интересуется богатым культурным наследием Армении.
Фестиваль урожая в Ехегнадзоре: праздник чувств
В соседнем Ехегнадзоре ежегодный фестиваль урожая отражает изобилие сельскохозяйственной продукции региона. В сентябре этот фестиваль представляет собой демонстрацию богатых кулинарных традиций Армении, с прилавками, предлагающими свежие фрукты, овощи, мед и домашние джемы. Мероприятие также включает в себя традиционную музыку, танцы и выставки ремесел, передавая живую и красочную атмосферу. Фестиваль урожая в Ехегнадзоре-это настоящий праздник чувств, посвященный природной щедрости региона и трудолюбию фермеров.
Севан: Праздник На Берегу Озера
Музыкальный Фестиваль В Севане: Летний Саундтрек
Озеро Севан, самое большое озеро в Армении, является популярным местом не только благодаря природной красоте, но и ввиду музыкального фестиваля в Севане. Каждый август этот фестиваль привлекает любителей музыки со всей страны и не только. Состав фестиваля – это местные и зарубежные исполнители, исполняющие всё, от рока и поп-музыки до электронной и фолк-музыки. Мероприятие проходит на берегу озера Севан, предлагая уникальное сочетание великолепной музыки и захватывающих дух пейзажей. Как солнечные лучи над озером, музыка продолжается до поздней ночи, создавая незабываемый летний колорит.
Севанская Международная регата: Парусный спорт и спортивное мастерство
Для тех, кто любит водные виды спорта, Севанская Международная регата- это событие, которое нельзя пропустить. Каждый июль эта регата собирает любителей парусного спорта из Армении и соседних стран на уик-энд соревнований и товарищества. Мероприятие включает в себя гонки, выставки парусного спорта. Это также возможности для начинающих попробовать свои силы в парусном спорте. Регата-это праздник спортивного мастерства и природной красоты озера Севан. Всё это делает Севанский Фестиваль изюминкой летнего сезона.
Армения сегодня: фестиваль на каждый сезон
Армянские фестивали рядом со мной: празднование культуры по всей стране
Неважно, где вы находитесь в Армении, где-то всегда проводится фестиваль, который предлагает заглянуть в богатый культурный гобелен страны. От шумных улиц Еревана до спокойных пейзажей Дилижана и Севана, в каждом регионе есть свои уникальные праздники, которые отражают разнообразие и яркость армянской культуры. Независимо от того, интересуетесь ли вы музыкой, искусством, едой или спортом, армянские фестивали предлагают что-то для всех. Эти мероприятия не только развлекают, но и служат способом сохранения и популяризации наследия страны, объединяя людей со всего мира.
Дух Армении на каждом фестивале
Фестивали в Армении-это больше, чем просто события; они являются празднованием самобытности, истории и традиций страны. Независимо от того, пробуете ли вы вино на Фестивале вина Арени, танцуете на улицах во время Вардавара или наслаждаетесь фильмом на Международном кинофестивале “Золотой абрикос”, каждый фестиваль предлагает что-то уникальное, отражающее сердце и душу Армении. Поскольку фестивали проводятся по всему Еревану, Гюмри, Иджевану, Дилижану, Арени, Ехегнадзору и Севану, вы откроете для себя страну, которая празднует настоящее, принимая будущее, где каждый фестиваль – это приглашение ощутить тепло и богатство армянской культуры.