Yerevan Գինի օր-ը ամենամյա փառատոն է, որն անցկացվում է Հայաստանում ՝ Երևանում և նվիրված է երկրի հարուստ գինու մշակույթին և ժառանգությանը: Փառատոնը համեղ ուտելու, խմելու, պարելու և Հայաստանի հարուստ գինու մշակույթին ծանոթանալու ֆանտաստիկ հնարավորություն է ընձեռում: Սա ուրախության, բույրերի և ավանդույթների տոն է, որտեղ դուք կարող եք վայելել համեղ ուտեստներ, համտեսել նրբաճաշակ գինիներ, պարել կենդանի երաժշտության ներքո և բացահայտել հայկական գինեգործության գեղեցկությունը: Վայելեք տոնակատարությունները լիարժեք և թողեք անմոռանալի հիշողություններ:
Ընկղմվեք Հայաստանում հետաքրքրաշարժ արկածախնդրության մեջ, որը կսկսվի 2024 թվականի հունիսի 7-ին: Ձեր ճանապարհորդությունը կսկսվի ջերմ ընդունելությամբ և հաճելի երեկոյան էքսկուրսիայով Երևանում: Պատկերացրեք, որ դուք շրջում եք Հանրապետության հրապարակում, զննում մեծ շենքերը և բարձրանում Կասկադ ՝ տեսնելու, թե ինչպես է քաղաքը փայլում ձեր տակ: Պատկերացրեք, որ զբոսնում եք բանուկ փողոցներով, զգում եք վայրի մթնոլորտը և Երեկոյի վերջում դիտում եք, թե ինչպես են պարում շատրվանները երաժշտության ներքո: Կարծես քաղաքը երեկույթ է կազմակերպում ձեր ժամանումը նշելու համար:
Հաջորդ առավոտ, նախաճաշից հետո, պատրաստվեք զարմանալի տեսարժան վայրերով լի օրվան: Առաջին կանգառը Գեղարդի վանքն է, որը կորչում է ժայռոտ լանդշաֆտում և այնքան հին է, որ գտնվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պահպանության ներքո: Այնուհետև գնացեք Գառնի ՝ տեսնելու հինավուրց տաճարը, որը կարծես դուրս է եկել պատմության դասագրքի էջերից ։ Տեսարժան վայրերն ավարտեք Սևանա լիճ այցելությամբ ՝ հսկայական, գեղեցիկ լիճ, որտեղ, ինչպես հսկա հայելու մեջ, արտացոլվում է երկինքը ։
Բայց իսկական զվարճանքը սկսվում է երեկոյան ՝ "գինու օրեր" փառատոնում։ Պատկերացրեք, որ դուք խմում եք Հայաստանի լավագույն գինիները, ուտում եք համեղ ուտեստներ և վայելում երաժշտություն աստղերի տակ: Սա հնարավորություն է հանգստանալու, շփվելու տեղացիների հետ և իսկապես ներծծվելու հայկական երեկույթների ոգով:
Հունիսի 9-ին, վերջին նախաճաշից հետո, հրաժեշտ տալու ժամանակն է: Դուք օդանավակայան եք մեկնում հուշանվերներով լի պայուսակներով և հայկական այս բուռն արկածախնդրության հիշողություններով լի սրտով: Դուք ոչ միայն լուսանկարում եք տանը, այլ պատմություններ եք պատմում մի վայրի մասին, որտեղ ամեն օր Նոր և հետաքրքիր բան էր:
Հարյուրավոր գինիներ, տասնյակ գինեգործներ, անվերջ երաժշտություն և բազմազգ հասարակություն. «Երևանի գինու օրեր» փառատոնը նորից վերադառնում է:
Այս միջոցառումը, որն անցկացվում է Երևանի հենց սրտում, համախմբում է գինու սիրահարներին, շեֆ-խոհարարներին և արտիստներին՝ տոնելու հայկական գինեգործության պատմությունը: Համատեղելով կրթությունը, ժամանցը և մշակույթը՝ փառատոնը ներկայացնում է Հայաստանի հարուստ գինեգործական ժառանգությունը և խթանում տարածաշրջանը որպես գինու տուրիզմի լավագույն ուղղություններից մեկը:
Ձեզ սպասում են հետևյալ գոտիները.
- Գինու գոտի
- Ուտեստների գոտի
- Երաժշտական գոտի
Դուք չեք կարող բաց թողնել սա...
ԺԱՄԱՆՈՒՄ ԵՐԵՎԱՆ: ԵՐԵԿՈՅԱՆ ՇՐՋԱՅՑ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ
Տևողությունը՝ 3-4 ժամ
Ժամանում «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան: Տրանսֆեր և տեղավորում հյուրանոցում: Ազատ ժամանակ: 16:00 – 19:00 Ճանաչողական էքսկուրսիա Երևանում: Շրջայցի ընթացքում դուք կընկղմվեք հայոց հնագույն պատմության մթնոլորտի մեջ և կվայելեք քաղաքի գեղեցկությունը, որտեղ համադրվում են հնամենի հուշարձաններն ու ժամանակակից ճարտարապետությունը: Էքսկուրսիան կսկսվի քաղաքի կենտրոնից՝ Հանրապետության հրապարակ, Կառավարության շենքեր, Հյուսիսային պողոտա, Օպերայի և բալետի թատրոն: Այնուհետև կքայլենք Կասկադով. սա բացօթյա թանգարան-այգի է, որտեղ ներկայացված են ժամանակակից քանդակագործության տպավորիչ նմուշներ: Ի դեպ, սա աշխարհում միակ այգին է, որտեղ միաժամանակ ներկայացված են հայտնի քանդակագործ Ֆերնանդո Բոտերոյի երկու աշխատանքները:
Կոնդը՝ Երևանի ամենահին և յուրօրինակ թաղամասը, ձեր առջև կբացի քաղաքի անհայտ «ընդհատակյա» աշխարհի դռները: Զբոսանքը նեղ փողոցներով և արևելյան կոլորիտով փոքրիկ բակերով ձեզ կտեղափոխի 18-րդ դար՝ բացահայտելով մայրաքաղաքի նոր կողմերը: Այստեղ պահպանվել են 17-րդ դարի ինքնատիպ կառույցներ, ինչը Կոնդը դարձնում է վերնակուլյար ճարտարապետության եզակի արգելոց:
Գիշերակացը՝ Երևանի հյուրանոցում:
ԵՐԵՎԱՆ – ԳԵՂԱՐԴ – ԳԱՌՆԻ
Տևողությունը՝ 5-6 ժամ
Էքսկուրսիա դեպի Գեղարդավանք (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ժառանգություն), որը գտնվում է Կոտայքի մարզում: Վանական համալիրը կառուցվել է 12-13-րդ դարերում: Սկզբնապես այն կոչվել է Այրիվանք՝ «քարանձավային վանք»: Այցելություն Գառնիի տաճար՝ Հայաստանում պահպանված միակ հելլենիստական ոճի սյունազարդ շենքը: Այն նախաքրիստոնեական Հայաստանի ամենահայտնի կառույցն ու խորհրդանիշն է:
Ճաշ գյուղական տանը, որտեղ հնարավորություն կունենաք հետևել հայկական հացի՝ լավաշի թխման ընթացքին (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական ժառանգություն): Թոնրի մեջ թխվող թարմ լավաշ, ավանդական տնական կերակուրներ և տարբեր մրգերից պատրաստված տնական օղու համտես:
Դուք նաև կվայելեք «Քարերի սիմֆոնիա» բնական հուշարձանը Ազատի կիրճում. բազալտե սյուները ստեղծում են ապշեցուցիչ և գեղատեսիլ լանդշաֆտ: Վերադարձ Երևան: Գիշերակացը՝ Երևանի հյուրանոցում:
ԵՐԵՎԱՆ – ԷՋՄԻԱԾԻՆ – ԶՎԱՐԹՆՈՑ – ԳԻՆՈՒ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
Հանդիպում զբոսավարի հետ՝ 10:00-ին:
Այցելություն Զվարթնոց՝ 7-րդ դարի վաղ միջնադարյան հայկական տաճարի ավերակներ: Ուղևորություն դեպի Էջմիածին՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու մայրավանքը: Այն համարվում է հնագույն Հայաստանի առաջին տաճարը և հաճախ հիշատակվում որպես աշխարհի հնագույն տաճարներից մեկը: Այցելություն «Էջմիածնի գանձեր» թանգարան, որտեղ պահվում են բացառիկ սուրբ մասունքներ և կրոնական արվեստի գործեր: Այնուհետև այցելություն Հայաստանի գինու պատմության թանգարան: Շրջայց թանգարանում:
Իսկ երեկոյան՝ մասնակցություն Yerevan Wine Days գինու փառատոնին մեր ուղեկցորդի հետ: Դուք հնարավորություն կունենաք վայելել հայկական ավանդական ուտեստները, խմիչքները, երաժշտությունը և զգալ տոնական իսկական մթնոլորտը: Գիշերակացը՝ Երևանի հյուրանոցում:
Ազատ ժամանակ: Տրանսֆեր օդանավակայան: Մեկնում:
- Պրոֆեսիոնալ զբոսավարի ծառայություններ (2-6 հոգանոց խմբերի դեպքում՝ պրոֆեսիոնալ վարորդ-զբոսավարի ծառայություններ)
- Գիշերակաց հյուրանոցում (3 գիշեր)՝ ներառյալ նախաճաշը
- «Գինու վայելք» փաթեթ (բրենդավորված գինու բաժակ, 12 կտրոն, բաժակի բրենդավորված պատյան, բուկլետ՝ ռեստորանների զեղչի կտրոններով և հովանավորների կողմից սահմանված գլխավոր մրցանակի խաղարկության տոմսով)

Yerevan Wine Days is an annual festival held in Yerevan, Armenia, celebrating the country's rich wine culture and heritage. The festival offers a fantastic opportunity to eat, drink, dance, and discover the rich wine culture of Armenia. It's a celebration of joy, flavors, and traditions where you can indulge in delicious food, sample exquisite wines, dance to lively music, and uncover the beauty of Armenian winemaking. Enjoy the festivities to the fullest and make unforgettable memories!
Dive into a fun adventure in Armenia, starting on June 7, 2024. Your trip kicks off with a warm welcome and a cool evening tour in Yerevan. Picture walking around Republic Square, checking out big buildings, and climbing up the Cascade to see the city sparkle below you. Imagine strolling down busy streets, feeling the vibe of the place, and ending your night watching dancing fountains light up to music. It's like the city is throwing a welcome party just for you!
The next morning, after breakfast, get ready for a day full of awesome sights. First stop: Geghard Monastery, tucked in a rocky landscape and so old it's protected by UNESCO. Then, it's off to Garni to see an ancient temple that looks like it's straight out of a history book. Wrap up your sightseeing with a visit to Lake Sevan, a huge, beautiful lake that's like a giant mirror reflecting the sky.
But the real fun starts in the evening with the Wine Days Festival. Imagine sipping on Armenia's best wines, munching on tasty food, and grooving to music under the stars. It's a chance to chill, chat with locals, and really soak in the Armenian party spirit.
On June 9, after one last breakfast, it's time to say goodbye. You head to the airport, your bags full of souvenirs and your heart full of memories from this whirlwind Armenian adventure. You're not just taking home photos; you're bringing back stories of a place where every day was something new and exciting.
Hundreds of wines, dozens of winemakers, endless music, and a multinational audience—the Yerevan Wine Days festival is coming back!
Held in the heart of Yerevan, this event brings together wine lovers, chefs, and artists to celebrate the history of Armenian winemaking. Combining education, entertainment, and culture, the festival showcases Armenia's rich wine heritage and promotes the region as one of the best destinations for wine tourism.
The following areas await you!
✓ Wine Belt
✓ Food Zone
✓ Music Zone
You can't miss it…
ARRIVAL IN YEREVAN. EVENING TOUR OF YEREVAN
Duration: 3-4 hours
Arrival at Zvartnots International Airport. Transfer and check-in at the hotel. Free time. 16:00-19:00 Sightseeing tour  of Yerevan. During the tour, you will immerse yourself in the atmosphere of ancient Armenian history and enjoy the  beauty of the city, which combines ancient monuments and modern architecture. The tour will begin with an  introduction to the city center, which includes Republic Square, government buildings, Northern Avenue, and the  Opera and Ballet Building. Next, we will take a walk along the Cascade. This is an open-air park-museum, where  truly impressive examples of modern sculptural art are presented. Incidentally, this is the only park in the world  where two works by the famous sculptor Fernando Botero are on display.
Kond, the oldest and most unique district of Yerevan, will open the doors to the undiscovered world of the  underground city. A walk through its narrow streets and small courtyards with oriental flavor will take you back to  the 18th century, revealing new facets of the capital. Here, distinctive 17th-century buildings, created without the  involvement of architects, have been preserved, making it a unique reserve of vernacular architecture. Exploring  the winding cobbled streets and colorful courtyards where neighboring families live will give you a unique  experience of getting to know the unusual Yerevan.
Overnight at a hotel in Yerevan.
YEREVAN – GEGHARD – GARNI
Duration: 5-6 hours.
Excursion to Geghard Monastery (UNESCO World Heritage Site) located in the Kotayk region. The monastery  complex was built in the 12th-13th centuries. Originally, the monastery was called Hayrivank, which means “cave  monastery.” Trip to the Garni Temple, the only surviving Greco-Roman building with columns in Armenia. It is the  most famous structure and symbol of pre-Christian Armenia.
Lunch at a local village house with the opportunity to watch the process of baking Armenian bread - lavash (UNESCO  intangible heritage) - on hot stones in a toniir, a treat of traditional homemade dishes with homemade vodka made  from various fruits.
You can also enjoy the “Symphony of Stones,” an amazing natural formation of basalt columns in the Azat Valley,  creating an impressive and picturesque landscape. Return to Yerevan. Overnight at a hotel in Yerevan.
YEREVAN – ECHMIADZIN – ZVARTNOTS – GARNI
Meet your guide at 10:00. Visit Zvartnots, a medieval Armenian cathedral near
Echmiadzin, built in the 7th century and now in ruins. Trip to Echmiadzin – the main temple of the Armenian  Apostolic Church, located in the city also known as Echmiadzin or Vagharshapat. It is usually considered the first  cathedral built in Ancient Armenia and even the oldest cathedral in the world. Next, visit the Echmiadzin Treasures  Museum, located in the southeastern part of the cathedral. Unique holy relics and religious works of art are  currently kept in the museum. Next, visit the Wine History Museum. Tour of the museum.
In the evening, you will participate in the Yerevan Wine Days festival, where you will be accompanied by our guide.  You will have the opportunity to enjoy traditional Armenian food, drinks, music, and experience the real atmosphere  of the festival.